8.2 C
Kuressaare
Teisipäev, 19. oktoober 2021

Aavikunurgal ilmutab end Unemati

Neid võib-olla kokku tuhandeid kordi, kus õhtuti nina teki ääre alt väljas pingsalt ukse ja põranda poole piilutud sai, et teda kasvõi hetkeks näha, aga ikka vajus silm enne kohtumist kinni. Nii ei olnud mina, kuni eelmise neljapäevani, kedagi kohanud, kes teaks, milline Unemati tegelikkuses välja näeb.
Nüüd tean, ta on Jasper Zoova, näituse “Randvere unenägu” autor.
Kui Aavikunurga puhketalu perenaine Ülle Purga enne näituse avamist veel hingevärinal arutles, kas ikka avamisele publikut ka tuleb, siis reaalsus seljatas kartuse. Läbi aegade Laimjala valla esimest personaalnäitust oldi uudistama tuldud nii siitsamast naabertalust kui kilomeetrite kauguselt Kuressaarest. “Eks ma kartsin, et inimesed ei arva sellest näituse- ja kunstiasjast midagi,” avaldas Ülle kartuse tagamaid.
Päevakangelane Jasper Zoova näis üdini rahulik, jälgides enda loodud sündmuse saginat ülima tagasihoidlikkusega.
Kohtumist Ülle Purgaga mäletab Jasper vastastikku teineteise leidmisena. “Ülle oli küla peale jalutama tulnud ja mina parasjagu maalisin õues.”
Unenäod leevendavad ärkveloleku karmust
Oma näitust tutvustas Jasper nii:”Eksisteerib kaks teadvuse seisundit: ärkveloleku seisund ja unenägude seisund. Kui ärkveloleku seisund on vahel karm, siis unenägude tasand leevendab seda. Lapsena nägin Soome televisooonist Unematit, kes saabus iga kord erineva transpordivahendiga: laeva, lennuki, trammi, kuukulguriga. See talletus minu alateadvusse. Maalisin seda lapsepõlve visiooni. Kui värvilised on minu unenäod, seda on näha kümnel eksponeeritud õlimaalil.”
Kui Jasperi piltidelt vaatab vastu Ida-Saksa animatsioonikangelane, siis siin, Laimjalas on ta sõbra Andres Saare juures näinud veel sadakond uut unenägu kindlasti.
Näitusel on üleval Unemati-sarjast kõik tööd: Unemati kosmoses, vannitoas, trammis, kollases toas, koos idamaa lastega, putukatega, mägedes, kaptenina, halli värviga ning Unemati mängimas “Reis ümber maailma”.
“Piltidest kõige esimesena valmis “Unemati laevaga”,” meenutas Jasper “ja kõige viimasena sündis “Unemati ja hall”. Selle tegin seetõttu, et ma mõtlesin, et hall on ka värv.” Pildid joonistas ta kahe kuuga. “Algselt tegin seitse pilti, kui sõber Jaak Visnapuu soovitas, et tee ikka kümme täis. Nii ma siis tegingi. Tulemusega olen nüüd väga rahul, valmis justkui üks teema, üks tervik,” rääkis mees.
Pildid peavad oma elu edasi elama
Kas piltide põhjal võiks kirjutada ka lasteraamatu? “Võiks küll, miks mitte. Seda on varem ka küsitud ning olen sellele ka mõelnud. Tekstide kirjutamisega saaksin hakkama, ehkki koostöö kirjutamise osas meeldiks mulle enamgi. Koostöö on alati värskeid lahendusi toov,” arutles andekas noor kunstnik.
Mida pakub kunstnikule, kes oma töid on eksponeerinud märkimisväärsete paikkondade – Tallinn, Praha, Poola, Frankfurt, Saksamaa- galeriides, tööde esitlemine siin väikese maakohas? “Väike ongi armas,” vastas Zoova lihtsalt. “Minu jaoks on maalimise juures oluline protsess ise. Kui töö saab valmis, olen vahel sellest tüdinenudki. Mul on hea meel kui pildid oma elu edasi elavad ja liikuma pääsevad. Lisaks on siin piltide eksponeerimiseks tore paekivi taust.”
Seda, kas Unematisid peaks veel piltidele ilmuma, mees kinnitada ei tea. “Võib-olla ta tuleb veel paarikümne aasta pärast külla. Seda ma ei taha öelda, et nüüd iial ühtegi enam ei tee.”
Kellele mõni Unemati pilt väga meeldima hakkab, saab selle näituselt endale kaasa osta. “Tööd on hinnatud nii, kuidas mina ise neid väärtustan,” sõnas mees ning kinnitas müümishetke kahjutunnet. “On muidugi kahju oma tööd müüa, kuid kui pilt läheb õigesse kohta, on jällegi rahu. See ei ole teretulnud tendents, kui ostetud pildid kaovad. Pilt peab oma elu edasi elama.”
Vägagi rahu- ja lapsemeelsete piltide autoril endal täna lastega isiklikku kogemuste ei ole, kuid ta arvab, et kunagi võiksid tal endal ikka ka lapsed olla. “Siis kui ise täiskasvanuks saan,” lausus ta muiates.
Jasper Zoova antud näitust on varem esitletud Pärnu muuseumis pealkirja all “Suurlinna tuled”.
“Randvere unenägu” jääb Aavikunurga puhketalus vaatamiseks kuni 26. juulini.
Aavikunurga puhketalu uksed on valla kolmapäevast pühapäevani 12 – 18.

Eelmine artikkelSaaremaa vabadusvõitlejad Tallinnas
Järgmine artikkelLühidalt
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised