11.5 C
Kuressaare
Neljapäev, 28. oktoober 2021

Saksa kirjaniku mälestusnäitus Kuressaare linnuses

Walter Flex sündis 6. juulil 1887 Eisenachis, õppis Erlangeni ja Strassburgi
ülikoolis ajalugu ja germanistikat ning oli seejärel koduõpetaja von
Bismarcki ning von Leeseni perekonnas. Oma esimesed katsetused ilukirjanduse vallas tegi Flex juba kooliajal, laiem tuntus ja tunnustus saabusid 1916. aastal avaldatud raamatuga “Rändur mõlema maailma vahel”.
Teos on autoripoolne järelehüüe sõjas langenud sõbrale Ernst Wurchele, kellest Flexi sule läbi on saanud vabatahtlikuna sõtta läinud noore haritlasest Saksa armee leitnandi ideaalkuju. Laiemas plaanis on tegu reekviemiga noortele, kes rahvuslikust uhkusest kantuna ja sõja raskusi trotsides säilitasid usu neid lahinguväljale toonud ideaalidesse. Raamatu juhtmõttena on kultuurilukku kandunud Wurche suu läbi sõnastatud maksiim: “Puhtaks jääda ja küpseks saada – see on kauneim ja raskeim elukunst.”
“Rändur mõlema maailma vahel” kujunes bestselleriks, mis oli kahe ilmasõja vahel trükiarvult kuues saksakeelne raamat ja jäi muuhulgas alla vaid sellistele teostele nagu E. M. Remarque’i “Läänerindel muutusteta” ja Thomas Manni “Buddenbrookid”. Flexi kohati sõjakas-patriootlikke kirjutisi kasutasid 30-ndatel agaralt ära revanšistlikud ning rahvussotsialistlikud ringkonnad ja osalt seetõttu on tema teosed pärast II maailmasõda suurema tähelepanuta jäänud.
Flex saabus Saaremaale 1917. aasta oktoobris Saksa vägede koosseisus. 15. oktoobril sai rügement pealetungikäsu. Venelaste vastupanu ei kestnud kaua, kuid
vaenutegevuse lõpetamise ärevas õhkkonnas tulistas üks Vene sõdur vange võtvat Flexi kõhtu. Flex suri järgmisel päeval ja 17. oktoobril sängitati ta Pöide kalmistule.
Flex oli sakslaste jaoks vabadusvõitleja, sest olude sunnil Venemaaga liidetud kolme Balti kubermangu peeti toona põliseks Saksa alaks. Samas öeldi Eesti juhtivate poliitikute hulgas rahvusriigi loomise mõte esmakordselt välja vaid umbes kuu aega enne Flexi langemist. Nii omandas Walter Flexi surm rolli ka Eesti iseseisvumisel, kuivõrd Saksa vägede pealetung oli oluline tegur Eesti iseseisvuse väljakuulutamisel.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised