2 C
Kuressaare
Pühapäev, 24. oktoober 2021

Maavanem andis Mändjalga puhkeküla rajamisele rohelise tee

“Positiivne vastus on valmis ja ärasaatmisel,” lausus Saare maavanem Toomas Kasemaa. Maavanema järelevalve läbinud detailplaneeringusse tehti vaid vormilisi märkusi. “Sisulisi etteheiteid detailplaneeringule ei olnud,” lisas maavanem.
Kuni viiekorruseline hoone
Nüüd peab detailplaneeringu heaks kiitma ka Kaarma vallavolikogu, et arendaja saaks suurprojekti alustada. Volikogu kavatseb detailplaneeringut arutada 26. juuli istungil.
Kuni 400 inimest mahutava puhkeküla projektijuht Mart Mesipuu ütles, et kõikide kooskõlastuste saamisel tänavu kindlasti veel ehituseks ei lähe, küll võib see juhtuda järgmisel aastal. “Kuna ehitamine võtab aega enam kui aasta, pole 2008. aasta kindlasti ka valmimisaeg.”
Mändjala külas arendatav Päikseranna maaüksus on 10 hektari suurune. Krundi täisehitusprotsent tuleb 8. Detailplaneering näeb ette maaüksusele maksimaalselt 17 hoone rajamist. Keskseks hooneks saab nelja ja poole korruse kõrgune hotell-vesiravila, mille üks aste tuleb viiekorruseline.
Vastavalt detailplaneeringule ei tohi ehitise kõrgus ületada kõrghaljastust ehk antud piirkonnas 18 meetrit. Hotell-vesiravila rajatakse Mändjala rannast umbes 300 meetri kaugusele.
Privaatsed maamajakesed
Lisaks hotellile rajatakse Mändjala kämpingust umbes 300 meetrit Nasva suunas jäävale maa-alale maamaja-tüüpi väikemajad, kus privaatsust ihkavad inimesed saavad näiteks perega peatuda. “Majad tulevad umbes samasugused nagu Roostal,” tõi Mart Mesipuu näite.
Piirkonda arendama hakkav Päikseranna OÜ kavatseb säilitada võimalikult palju loodust. “Seal on võrratu maastik. Säilitame kõik puud peale mõne, mis ehitise alla jäävad,” kinnitas Mart Mesipuu. Näiteks maapinnal oleva sambla säilitamiseks on kavas käimiseks teha laudteed.
Päikseranna OÜ on loonud kolm Eesti päritolu firmat ja see registreeritakse
Kaarma valda. Projekti maksumusest arendaja veel rääkida ei saa, sest see sõltub ehitusgraafikust ja selleks ajaks välja kujunenud ehitushindadest. Kevadel on Mart Mesipuu Meie Maale öelnud, et projekt võib maksma minna suurusjärgus 150 miljonit krooni.
Oht ainulaadsuse kadumisele
Firma korraldas ala projekteerimiseks ka arhitektuurikonkursi, kus osales neli projekteerimisfirmat. Parimaks valitud projektis tehakse veel muutusi vastavalt valla seatavatele projekteerimistingimustele.
Endine Saaremaa muinsuskaitse vaneminspektor Lilian Hansar näeb projektis ka ohte. “Loomulikult oleks see kahetsusväärne, kui me oma seni kõrghoonetest puutumata randa sellise pretsedendi loome. Kui algus on tehtud, ootab meid edasi Costa del Sol,” viitas Hansar Hispaania populaarsele puhkekohale, mille privaatsus ja ainulaadsus on ohtra ehitustegevuse tõttu kannatada saanud.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised