5 C
Kuressaare
Esmaspäev, 18. oktoober 2021

Jaan läks jaanitulele…

Moekad juhatasid peo sisse. Paul Aav oli torupillimees ja Moekate esindajad süütasid ka jaanitule. Oma juhendaja Helgi Alliku mälestust kalliks pidades ei ole nad ohje lõdvale lasknud, vaid teevad ise tantsuproove ja on selgeks õppinud juba Helgi osaliselt loodud ja õpetatud tantsu “Abruka valss”.
Paul Aav kõneles vanade eestlaste jaanipäevakommetest ja selle päevaga seotud uskumustest.
“¢ Jaan on viljakasvataja-haldjas, kes ilmub jaaniööl koos teiste haldjatega kodukoha hiitesse, põldudele ja koplitesse ning annab õiglaselt inimestele saaki nende töö järgi.
“¢ Tee oma elamine korda, tuuluta riided ja too jaanikased tuppa, siis on ilu ja rõõmu järgmise suveni.
“¢ Küta sauna, võta leili ja vihtle kõvasti. Siis tõtta kiigemäele jaanituld põletama. Hüppa võidu üle lõkke, katsu meestega rammu, vea vägikaigast, kiigu, laula, mängi ja tantsi nii, et päkad tuld löövad.
“¢ Vastu hommikut korja jaanikastet, millega pestes noorus ja kenadus kaua kestab ning mis ka igasugu haiguste raviks hea on.
“¢ Jaanipäeva öösel ei minda enne magama, kui kukk laulma hakkab. Kes jaanipäeval palju magab, selle heinategu läheb pikale.
Tänapäeval on vanarahva jaanipäevakombestik üsna kokku kuivanud, kuid jaanipäev on ikka eestlaste suurim suvine püha.
Teine sõnavõtja, Mariella solist Lembit Mölder, kõneles 23. juunil pühitsetavast võidupühast, Võnnu lahingu päevast, ja Eesti Vabadussõjast.
Ja siis said järje enda kätte pensionäride taidlusansamblid, lauljad ning tantsijad – Mariella, Moekad, Kanarbik. Lõpuks esitati ka line- ja kantritantsu. Ringi käisid koduõlle kapad ning lauale toodi piduroad.
Anna Minna muusika saatel keerutati jalga südaööni.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised