-2.8 C
Kuressaare
Kolmapäev, 8. detsember 2021

Saaremaa Merispordi Selts – 75

See oli kolmveerand sajandit tagasi, kui 31. detsembril 1926. a. kell kaks päeval kogunesid maavalitsuse esimehe Mihkel Nepsi kutsel tema kabinetti maavalitsuse abiesimees Bruno Steinberg, sama asutuse raamatupidaja Aleksander Kallus, Saaremaa rahvaväe ülem ja Kaitseliidu maleva pealik major Ralf Teinman, Saaremaa piirivalve ülem kapten Voldemar Songi, Eesti Tarvitajateühistuste Keskühisuse Kuressaare harukontori juhataja Aleksander Velvet, Saaremaa ühisgümnaasiumi õpetaja August Helmik, kaupmees Oskar Väärt ja Kuressaare notar Aleksander Lulla. Otsustati asutada Saaremaa Merispordi Selts, lühendatult S.M.S., ja Jahtklubi. Mihkel Nepsi poolt koostatud põhikiri kirjutati alla ja saadeti registreerimisele. Seltsi esimeseks kommodooriks valiti Mihkel Neps. Tahan siinkohal lisada, et Mihkel Neps valiti kümme aastat hiljem, s.o. 1936. aasta 31. detsembril seltsi 10. aastapäeva juubeliaktusel SMS esimeseks ja seni teadaolevalt ainsaks aukommodooriks.
Ajalugu ja traditsioonid liidavad
Saaremaa Merispordi Selts on oma kolmveerand sajandi pikkuse ajaloo vältel vastu pannud kõikvõimalikele kordadele ja muutustele. See karastus annab meie seltsile (spordiklubile) tänaseks kõik võimalused edukaks tööks ja arenguks. Meie ajalugu ja traditsioonid on need väärtused, mis liidavad meie spordiklubi liikmeid üheks pereks. Seltsi lipp, rinnamärk, mütsimärk, meie auliikmed, traditsioonilised regatid, noorte purjetamisring ja treeningtöö, hooaja lõpetamised ja seltsi sünnipäeva iga-aastane tähistamine, lisaks veel palju muid üritusi ja ettevõtmisi – kõik see on pakkunud aasta-aastalt nii täiskasvanutele kui ka noortele rohkesti huvi ja soovi tegelda purjetamisega. Saaremaa Merispordi Seltsi liikmeskond on kasvanud sajani ja noorte treeningtöös osaleb ligi 50 poissi ja tüdrukut. Oleme nende näitajate osas kindlalt Saaremaa spordiklubide hulgas üheks arvukama liikmeskonnaga klubiks.
Tähelepanu noorte purjetamisel
Kui vaadata tagasi möödunud juubelihooajale, siis saadab seda selge ja tähendusrikas märksõna – noorte purjetamine. Tahaksin siinkohal märkida, et peamiseks taotluseks ei ole mitte ainuüksi võistluspurjetamise arendamine, vaid eelkõige purjetamisring. Ja kui noorel poisil või tüdrukul tuleb roolihoidmine ja purje seadmine natuke paremini välja, siis püüavad seltsi liikmed anda endast parima, et see anne kaduma ei läheks. Iga spordiselts või -klubi, kes tahab olla eluterve ja tugev, peab tegelema oma harrastuse propageerimisega noorte hulgas ning looma võimalused tööks ja treeninguks selle harrastusega tegelemiseks. See on aluseks meie seltsi järjepidevusele.
Pärast poole sajandi pikkust vaheaega on selts saanud oma kasutusse tööruumid Roomassaare jahisadama hoones. Lisaks on seltsi liikmetele kuuluvatele alustele paigaldatud uus ujuvsild ning meie kasutuses on moodne ellinguhoone. Roomassaare sadam on kõigile sadamatele eeskujuks, milline peab olema üks tõeline merevärav. Moodsad ja kaasaegsed sadamad on aluseks mis tahes merelise tegevuse arengule.
Meie taotluseks on olla tasakaalustatud ja laiapõhjaline spordiklubi, mis pakub võimalusi tegelda purjetamisega nii rahvaspordi tasandil kui ka võistlusspordiga. See peegeldub selles, et SMS-is tegeleb purjetamisega kõrvuti 76-aastane merekaru ja 7-aastane noorpurjetaja. Ja uskuge, neil mõlemal on teineteisele palju rääkida ja teineteiselt palju küsida!
Sportlike saavutuste aasta
Seltsi liikmete sportlikud tulemused on olnud kõrged ning sellest võib head meelt tunda. Hooaja parimaks tulemuseks on Brigita Sepa 5. koht Zoom-klassi Euroopa meistrivõistlustel. Lisaks võitis Brigita Eesti meistrivõistlused samas klassis. Meie Optimist-klassi purjetajad eesotsas Kaarel Kruusmägiga asuvad Eesti edetabelis kõik kõrgetel kohtadel. Kaarel Kruusmägi oli parim nii kõigist oma eakaaslastest kui ka endast vanematest poistest. Saarte mängudel võitis Jaak Jõgi Laser-klassis konkurentsitult esikoha, Eesti meistrivõistlustel jäi talle teine koht. Eesti meistrivõistlustel avamerepurjetamises võitis lõppenud hooajal jaht Evelyn hõbemedali, kodustel võistlustel saavutas Evelyni meeskond hooaja kokkuvõttes esikoha, saades rändkarika aastaks enda kätte hoiule.
Watergate&rsquo,i regatil saavutas jaht Blanca II koha (kapten Aivar Laus). Käesoleval aastal korraldatakse Eesti Jahtklubide Liidu poolt “Aasta parim 2001” valimised parima purjetaja, treeneri ja regati osas. Esialgu on kõigis valdkondades konkurentsitult parimad SMS purjetajad, treener ja regatt. Purjetajatest juhivad pingerida Aksel Artus ja Kaarel Kruusmägi, parim treener on Argo Kruusmägi ja parim regatt Roja regatt.
Auliikmed au sees
Saaremaa Merispordi Seltsi au ja uhkus on meie auliikmed, kes kannavad seltsi kuldmärki. Need on mehed, kelle panus seltsi ja purjetamise arengusse või laiemalt merelise tegevuse propageerimisse on olnud läbi aegade tähelepanuvääriv meie kodusaarest kaugemalgi. Seltsi auliikmed on Saaremaal kõik hästi teada ja tuntud mehed – Heiti Rebane, Bruno Pao, Ott Tamm, Kaarel Niine, Arvi Prei, Ants Tammleht, Mart Saarsoo, Tiit Pruuli, Kaido Kama, Margus Kastehein, Meelis Saarlaid ja Tiit Riisalo.
Aasta viimane päev on seltsi liikmetele kahekordselt pidulik. On tähelepanuväärne, et koos vana aasta ärasaatmisega tähistame seltsi sünnipäeva. Sellel päeval saavad seltsi liikmed kokku keskpäeval, kell 12. Seekord kohtume restoranis Dayssi.
Soovin kõigile seltsi liikmetele ja saarerahvale head vana aasta lõppu ja õnnelikku uut aastat! 7 jalga vett kiilu alla uuel aastal!
ANDRES TOOM,
SMS kommodoor

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised