-5.1 C
Kuressaare
Kolmapäev, 8. detsember 2021

Maa-afäär Maanteel: palju kära ei millestki ehk Kellele on vaja T

Esmaspäeval tühistas Torgu vallavolikogu oma 11. juuni otsuse, mille alusel sõlmiti osaühinguga Maantee SO Maantee küla sõjaväelinnaku hoonete juurde loodava kinnistu ostu-müügi lepingu eelleping. Poolteist kuud varem kuulutas nimetatud otsuse õigustühiseks Pärnu halduskohus. Mitu aastat vilgast kombineerimist Maantee küla endise sõjaväeosa hoonete ja maa erastamise ümber on saanud tagasilöögi.
Vald nülib iseendal naha
Torgu vallas ei tea keegi täpselt, mida Maantee SO sõjaväeosa viletsas seisus kaheksa hoone ja Stebeli patareiga peale kavatseb hakata. Kiire on ehitiste kättesaamisega olnud aga sestpeale, kui Espoos elava norralase John Gösta Worsoe firma end Iide külasse valla petturraamatupidaja Ellen Ranna elupaika sisse kirjutas. 1999. aasta septembris andis Maantee SO vallale hoonete kasutuselevõtu eeltöödeks isegi 16 000 krooni sponsorlust. Nüüd räägivad vallaametnikud, et sponsorraha kadus koos valla raha riisumises süüdistatava Ellen Rannaga.
Jõulise toetaja sai Maantee SO oma plaanide elluviimisel mullu septembris volikogu esimeheks valitud Anne Ranna näol. Kohalik kooliõpetaja Rand on valmis täitma viimasegi soovi, mis firmal pähe turgatas. Kui Maantee SO prokurist Meelis Kasin tegi tänavu aprillis vallale ettepaneku müüa Maantee sõjaväeosa hoonete baasil loodav kinnistu, siis oli Anne Rannal juba mõni päev hiljem valmis volikogu otsuse projekt Maantee SO-ga kinnistu müümise eellepingu sõlmimiseks. Kinnistu pinna ühe hektari eest oli Maantee SO valmis tasuma 2020 krooni.
“Näiteks 350 ha suuruse pindalaga kinnistu maa eest tasuksime 707 000 krooni,” tegi Kasin vallale ametliku ettepaneku.
Kuna iga hektari pealt pidi mõõdistamise kuludeks minema lisaks 880 krooni, kujunes Maantee SO pakutud hektari ostuhinnaks tegelikult vaid 1140 krooni. Seega lootis firma saada näiteks 350 ha maad hinnaga kuus miljonit krooni saada umbes 400 000 krooni eest, 15 korda ametlikust hinnast odavamalt. Arvestades seda, et järgmisest aastast tõuseb ärimaa ruutmeeter Torgu vallas kolmelt kroonilt kuuele, oleks vahe koguni 28 kordne.
Volikogu esimees Anne Rand kirjutas kogu selle jultumuse rahumeeli volikogu otsuse projekti ning surus hiljem hääletamisel ka volikogus läbi. Ei mingit avalikku konkurssi, ei arutelusid vallavara võõrandamise komisjonis.
Vallavalitsuse töötaja Eldur Seegel aga istus Maantee SO meestega koguni ühel pool lauda.
Endised vallajuhid hakkavad vastu
Suur näitemängu meister Anton Tsehhov pidas hea lavastamise juures reegliks, et kui näidendi algul ripub seinal püss, siis näidendi lõpus peab see ka pauku tegema. Torgu vallavolikogul on käepärast koguni kaheraudne ehk endised vallajuhid Aaro Tõnisots ja Arvi Heinmaa, kes Torgu poliitilise väitluse tavasid järgides paugutavad peaaegu et katkematult.
Vallavarakomisjoni liikmena kopeeris Tõnisots omaalgatuslikult Maantee SO pakkumise ning saatis need erinevatele firmadele laiali. Volikogu istungi ajaks olid Tõnisotsa tegevuse tulemusel Maantee SO pakkumise kõrval veel avaldused kahelt firmalt ja kahelt eraisikult. Anne Ranna ettepanekul ei soostunud volikogu enamus neid läbi hääletama, mistõttu pöördus Maantee SO-st 100 000 krooni kõrgema pakkumise teinud OÜ Saaremaa Kinnisvara hiljem kohtu poole.
Anne Rand esines volikogu istungil aga uskumatult rumala ja erapooliku süüdistusega Tõnisotsa vastu. Ta väitis, et Maantee SO pakutud tingimuste avalikustamise tõttu on raskendatud objektiivse pildi saamine kinnistu turuhinnast, kuna kolmandad isikud pakuvad sellest lihtsalt üle. Ranna jutust võis järeldada, et ainult see raha ja see summa, mida pakub Maantee SO on vallale kasulik ja hea, ülejäänu, olgu seda või kümme korda rohkem, ei kõlba enam kuhugi. Olukord oli nii ebaloogiline, et Arvi Heinmaal ei jäänud muud üle kui oletada, et Anne Rand paneb selle tehinguga raha oma tasku.
Karmid mehed volikogu liiget ähvardamas
Anne Ranna manitsustest volikogu liikme Aaro Tõnisosta aadressil ei piisanud. Kolm nädalat tagasi sõitis Tõnisotsa koduõuele must SAAB, millest väljunud kaks meest soovisid rääkida “ühe norraka maa-asjadest”. Ennast tutvustamast keeldunud mehed andsid Tõnisotsale mõista, et kui ta kavatseb volikogus segada Maantee SO-le kasulike otsuste langetamist (Maantee SO määramist maa-korralduskava läbiviijaks ja ostu-müügilepingu sõlmimist) riskib ta oma elu ja tervisega. Samuti keelati tal Maantee SO-ga seonduvat avalikustada.
Telefoni teel sai samasisulise hoiatuse ka Arvi Heinmaa. 8. detsembril algatas politsei uurimistalituse vaneminspektor Svetlana Raudsepp juhtunu suhtes kriminaalmenetluse.
Esmaspäeval tegi Tõnisots ähvardamise intsidendi teatavaks Torgu volikogu liikmetele. Volikogu esimees Anne Rand ei osanud seepeale kosta muud, kui et näiteks teda ei ole keegi ähvardamas käinud ega mõjutanud.
“Ma olen senini mõelnud vist ikkagi oma peaga. Ja kui ma tõesti ei ole pädev nagu siin juhtus, siis mitte ainult mina ei ole eksinud vaid ka juristid, sest nad aitasid otsuseprojekti teha,” rääkis Rand.
Seepeale tuletati talle meelde, et otsuse projekti aitas tal koostada Maantee SO jurist ehk asjast huvitatud pool. Niipalju siis Torgu valla haldussuutlikkusest.
Unistused ja tegelikkus
Kõik need, kes peavad Saare maavalitsuse maaosakonna juhatajat Merike Tooset rangeks ja väljapeetud ametnikuks, võivad üllatuda, kuidas mõni asi teda naerma ajab. Maantee küla kosilaste ja nende eestkostjate manööverdused on üks selline tragikomöödia.
“Mulle tundub, et kui sellised jutud ulatuvad Riigi maa-ametisse Kalev Kanguri kõrvu, siis see maa arvatakse ilma igasuguse jututa riigi reservmaaks ja siis on kõik need lepingud korstnas,” rääkis Toose. Ta selgitas, et tulenevalt seadusest saab Maantee sõjaväehoonete juurde anda vaid teenindusmaad. Ja seda mitte 350 hektarit, vaid hektar või kaks.
“Missuguse eellepinguga saab keegi kolmas isik müüa maad, mille omanik ta ei ole ja suure tõenäosusega selleks ka ei saa,” lausus Toose.
“Siit on üheselt haista seda, et vald tegeleb sulskusega,” leidis ta.
Näiteks 350 ha ärimaa erastamiseks on ainult üks lahendus – selleks peab olema vallal planeering, selgitas maaosakonna juhataja. Vastavalt planeeringule pannakse see 350 hektari suurune tükk siis ruutmeetri hinnaga maavalitsuse avalikule enampakkumisele, kus pool makstakse Eesti kroonides ja pool EVP kroonides.
Praegu Torgus toimuvaid skeeme maa erastamise ümber nimetas Toose kellegi unistusteks ja illusioonideks.
“Keegi ei ole minu käest küsinud, kas seal ka mingit loogikat on,” märkis Toose, kelle sõnul kooskõlastab Maantee küla maakorralduskava Saare maavalitsus. Juhul, kui maakorralduskava piirid ja hinnad on ebaloogilised, saadab maavalitsus selle tagasi.
Anne Rand: mina vastutan
Nagu Merike Toose selgitustest koorub, on kogu Maantee küla maade erastamise keerdkäigud üks tühipaljas tuule tallamine. Ometi annab see võimaluse aru saada, kes on kes ja kelle või mille nimel nad vallas tegutsevad.
Esmaspäeval toimunud volikogu istungil tundsid Tõnisots ja Heinmaa huvi, mis saab kohustustest, mis vald on endale eellepinguga võtnud. Tõnisots märkis, et 350 ha maa mõõtmise eest on Maantee SO küsitud 308 000 krooni häbematult palju.
“Olen uurinud, et erinevad maamõõdufirmad teeksid sama töö 40 000-50 000, igal juhul mitte üle 70 000 krooni eest.”
Anne Rand kinnitas, et kõigi Maantee SO-ga sõlmitud eellepingust tulenevate võimalike sanktsioonide eest vastutab tema kui lepingule alla kirjutanud volitatud isik.
Ka siis, kui see toob vallale kaasa rahalisi kohustusi?
“Siis järelikult tõenäoliselt peab see vist minu rahakotist tulema. Mul ei ole taganeda kuhugi – kui mina olen oma allkirja alla pannud, siis mina ka täielikult vastutan,” lubas Rand.
Maantee SO omaniku John Gösta Worsoe&rsquo,ga ei õnnestunud Meie Maal ühendust saada. Endine prokurist Meelis Kasin väitis, et temal ei ole firmaga enam mingit seost. Maantee SO juriidiline esindaja viibib aasta lõpuni välimaal.
AIN LEMBER

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised