-2 C
Kuressaare
Pühapäev, 28. november 2021

Vägivald, tervis, töötus ja vaesus teevad Euroopas muret

Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikele teeb senisest enam peavalu üha suurenev vägivald, mida pidas peamiseks probleemiks enamik vastanutest. Järgmisena nähakse valupunkte inimeste kehvas tervises, tööpuuduses ja vaesuses.
Turu nõupidamisel osalenud Kuressaare linnavalitsuse välissuhete nõuniku Ingrid Tiltsi hinnangul on kuressaarlastegi probleemid seotud samade asjadega, vägivald välja arvatud. Arutelul lätlaste, leedulaste, soomlaste ja venelastega võeti luubi alla ka narkoennetuslik tegevus.
Terviseedenduse spetsialisti Evi Vanema sõnul said osalejad väärt kogemusi lätlannalt, 12. klassi õpilaselt, kes tõi oma esinemises näiteid, kuidas noored ise saavad eakaaslaste heaks midagi ära teha.
Kuressaare on WHO tervislike linnade projektis Balti riikide linnadest ainus. Lätis ja Leedus on riikidesisesed tervislike linnade võrgustikud, Venemaalt on end projektiga sidunud vaid üks linn.
Eestiski käib tervislike linnade võrgustiku rajamine praegu täie hooga. Mitteformaalselt on võrgustiku juba loonud 11 linna ja üks vald.
“Varsti oleme niikaugel, et kinnitame põhikirja ja saame organisatsiooni registreerida,” usub uue ühenduse üks põhirajajaist Ingrid Tilts.
Kuressaare kui ainus tervislike linnade projekti liige on tahes või tahtmata saanud organisatsiooni loomisel endale juhirolli. Kõige enam koostööd teeb Saaremaa pealinn Eesti suvepealinna Pärnuga. Kuressaare liitus rahvusvahelise projektiga 1998. aastal ning on praeguseks üks 44 Euroopa linnast, kes edukalt läbinud kõik projekti faasid. Käsil on kolmas faas.
Ingrid Tiltsil on usku, et 2003. aastal jõuab Kuressaare ka neljandasse faasi. Teiste projektis osalevate linnadega võrreldes on Kuressaare näitajad keskmiste hulgas. Kuressaare hoiab ka ühte esikohta – meie eelkooliealised lapsed on sajaprotsendiliselt kindlustatud lasteaiakohtadega.
Evi Vanema sõnul kasutavad soomlased töövälist aega palju efektiivsemalt enda vormis hoidmiseks. Kuressaareski on näha palju sanatooriumis puhkavaid soome vanapaare, kes jalutavad maha pikki vahemaid tutvumaks meie linnaga. Soomeski maandatakse päevapinge kohe pärast tööd. Enne koju minekut käiakse tihti läbi mõnest spordisaalist, kus mängitakse palli, tehakse jõuharjutusi või nuputatakse malelaua taga.
“Eks tervisehädad tulenegi valede otsuste tegemisest. Alati on lihtsam tervist hoida profülaktiliste meetoditega kui pärast ravida,” on Evi Vanem veendunud.
Tänane Kuressaare tervisepäev pakub saarlastele mitmekesist tegevust, palju vaatamist, tasuta tervisekontrolli jm.
AARE LAINE

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised