-2 C
Kuressaare
Pühapäev, 28. november 2021

Soome põllumees ostab Saaremaal sadu hektareid põllumaad

Soomlase Erkki Ilmari Helanto asutatud osaühing Rexagri on sel aastal ostnud Saaremaal juba 650 hektarit põllumaad, millest 480 ha on kuivendatud soomaa Eikla külje all ning 170 hektarit tuli kaasa OÜ Saaremaa Ökotalu omandamisega.
Eikla külje all Piila külas asuvatel endistel soomassiividel loodab firma maha külvata vilja ja muid kultuure.
“Saksamaal tutvusime talinisuga, mille hektarisaak on 110-115 tsentnerit hektarilt, me tahame saavutada, et hektarisaak oleks 90-110,” ütles Meie Maale Rexagri juhatuse liige Priit Pardla. Milliseid kultuure peale nisu veel maha pannakse selgub pärast teadurite tehtud mullaproove.
“Näiteks hernel oleks kohe ostja olemas, see läheb igal pool Euroopas,” kinnitas Pardla, kelle sõnul turustatakse kogu toodang välismaale. Toodangu müügi Euroopa turule kindlustab firma asutaja Erkki Ilmari Helanto.
Masinaehitaja Priit Pardla sõnul ei tea ta ise põllumajandusest suurt tuhkagi. Erkki Ilmari Helanto on aga tegelenud põllumajandusega viimased kümme aastat.
Kahe mehe tutvus algas 1980-ndate algul Salvo tehase ehitusel.
Pardla sõnul kavatseb nende firma kasutada taimekasvatuses kaasaegset Euroopa tehnoloogiat ja võimast tehnikat, mida renditakse Soomest ja Rootsist. Pardla tõi näitena universaalse põllumasina, kus on ühes tükis külvik, randaal, väetaja ja mis võtab 12 meetri laiuselt.
“Kündmist sellisel juhul pole vaja, masin töötleb maa ette ära,” lausus Pardla, kelle sõnul Eestis sellist tehnikat pole.
Praegu käib Rexagril eeltöö seadmete sissetoomiseks vajalike dokumentide vormistamiseks tollis.
Pardla ütles, et tehnika rentimine põllutöödeks on mujal Euroopas väga tavaline.
“Hannoveri näitusel käisime ühes firmas – mehel on 28 traktorit, 14 kombaini ja teenindab kõiki ümbruskonna põllumehed ära,” rääkis Rexagri juhatuse liige.
Priit Pardla sõnul kavatsevad nad Saaremaal veel maad osta.
“Kui leidub sobivaid krunte, mis meie maadega haakub, siis kahtlemata me oleme huvitatud.” Väiketootmisel ei ole Pardla hinnangul mõtet.
“Maailmas käib see asi niimoodi, et kui kaasaegset tehnikat ja meetodeid rakendada, siis seadmetel peab tööfront olema vähemalt 500 ha. Et tasuks neid seadmeid üldse kasutada,” selgitas Pardla.
Rääkides OÜ Saaremaa Ökotalu omandamisest sel aastal, ütles Pardla, et esialgu on üks ökotalu osanikke Seppo Lohtaja veel juhatuses edasi
. “Meil on selline kokkulepe, et nad teevad selle aasta jooksul oma sotid klaariks ja uuest aastast tuleb meile üle.”
Oma tegevuse alustamiseks on OÜ Rexagri ostnud Eiklas firma kontori ruumideks ühe korteri ja üürinud kohalikult osaühingult Eikla Agro kaarhalli.
“Kevadel läheb hirmsa hooga lahti,” kinnitas Pardla.
Ainsana on Rexagri hoogsast tegevusest riivata saanud piimtootmisega tegelev Eikla Agro, mis siiamaani varus enamuse oma loomasööta just Rexagri poolt riigimaa oksjonilt vahendajate kaudu kokku ostetud maadelt.
“Nüüd olemegi natuke jama sees, eks tuleb rajada uued rohumaad,” ütles OÜ Eikla Agro juhataja Veljo Priske. Eikla ühistu kasutas ajutise maakasutuse alusel umbes 150 hektarit nüüd Rexagrile kuuluvat maad.
Esimesed maheherned lähevad Euroopasse
Täna hakatakse laadima Paldiski Põhjasadamas laevale 239 tonni Eestis mahedalt toodetud herneid, mis eksporditakse Taanisse Soasepa Seemnekeskuse OÜ ja DLG viieaastase lepingu raames. Ühtlasi on tegemist esimese arvestatava Eestist väljamineva mahepõllumajandussaaduste partiiga.
“See 239 tonni herneid teeb Eesti mahepõllumajanduse ajalugu,” arvab põllumajandusminister Ivari Padar.
Tavalise herne tonni eest saab põllumees umbes 2000 krooni, sama koguse maheherne eest aga 3800 krooni ning kahe üleminekuaasta toodangu eest 3230 krooni.
Eelmise aasta 4. mail kirjutasid Soasepa Seemnekeskuse OÜ ja Taani suurim põllumajanduskontsern DLG ja DLG Ökolog alla koostöölepingu, mille alusel Taani pool garanteerib turu Eesti mahedalt toodetud söödakultuuridele 5-aastase kogumahuga 25 000 tonni. Eksporditavad söödakultuurid võivad olla hernes, nisu, oder, rukis, kaer, raps jms.
Mahehernes on esimene partii mahetoodangut nimetatud lepingu raames. 239 tonnine hernelaadung on pärit 11 tootja põldudelt.
AIN LEMBER

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised