-11 C
Kuressaare
Pühapäev, 5. detsember 2021

Saaremaa Tarbijate Ühistu koondab üle veerandsaja töötaja

Tarbijate ühistu finantsjuhi Raivo Kadaja sõnul on tegmist töökohtade arvu optimeerimisega.
“Kuna uuest aastast hakkab kehtima senisest kõrgem miinimumpalk, mis tuleb igale töötajale välja maksta ja kuna talvekuudel on käibed kauplustes väiksemad, peab töötajate arv olema ka väiksem, et tagada töölolijatele normaalne palk,” põhjendas ta töötajate koondamist.
Kadaja ei täpsustanud koondatavate töötajate arvu, viidates, et see jääb alla kolmekümne.
“Täpsed numbrid selguvad aastavahetuseks, kuna toimuvad ka töötajate ümberpaigutamised ühest kauplusest teise. On võimalik, et mõningad üksused lähevad rendile ja neid ei tule sulgeda,” ütles Kadaja.
Ühistu finantsjuhi sõnul ei saa koondamist käsitleda nii, et praegu 370 inimesele tööd andev ühistu vähendab personali hulka mingi protsendi võrra.
“Iga kaubandusüksust tuleb vaadelda eraldi. Vaatasime iga kaupluse üle, tema käibe, personali arvu, lahtiolekuajad. Kaubanduse inimesed tegid siis oma ettepanekud,” rääkis Kadaja.
Koimla ja Koikla pood rendile
Järk-järgult on ühistu lõpetanud tegevuse ka osades maapoodides.
“Väikeste maapoodide ülalpidamine on kulukas. Talvel on käive väike, transpordikulud suured, suve on ainult kolm kuud aastas,” ütles Kadaja, viidates ka karmistuvatele tervisekaitsenõuetele.
“Vanemaid hooned on kulukas kaasajastada, seetõttu loobume osadest poodidest,” tunnistas ta.
Praegu on küsimärgi all Koimla ja Koikla kaupluse tulevik, ühistu annab need esialgu rendile. Mõlema poe osas on läbirääkimised rentnikuga jõudnud lõppjärku.
“Kui leping sõlmitakse, anname üle ka töölepingud ja inimestel töökoht säilib,” ütles Kadaja.
Linnas kaalub STÜ rendile anda Maiasmoka kohviku, otsustatud on Tehnika tänaval asuva väikese Värava poe sulgemine. Samas lõpetab 10. jaanuarist tegevuse ka ühistu kauplusi teenindanud ETK Logistikadivisjoni Kuressaare terminal ja STÜ hakkab kaupu tooma otse Tallinna kesklaost.
Kadaja hinnangul hulgibaasi sulgemise järel poodide varustamine ei halvene, pigem vastupidi.
“Tallinnas on suuremad kaubavarud, kohapeal teinekord mõnda kaupa ei olnud, Tallinnas on nad üldjuhul olemas,” sõnas ta. Liha-, piima- ja pagaritoodetega varustavad kohalikud tööstused kauplusi otse.
1999. aastal oli Saaremaa Tarbijate Ühistu jaekaubanduse käive 212,5 miljonit krooni ning kasum 3,04 miljonit. Linnapiirkonna osa kaubanduse käibes oli 69,3 % ja maapiirkonna osa 30,7 %.
2000. aasta jaekäive ulatus 239,4 miljoni kroonini ja linna osakaal vähenes eelneva aastaga võrreldes ligi 2% 67,4 protsendile.
Ühistul on maakonnas 40 kauplust, neist 29 maal.
REMA lõpetas
Uksed sulgenud REMA poele Kuressaares ruume rentinud firma Saarest loodab Tallinna tänaval uue kaupluse avada veel enne jõule.
Saaresti juht Raul Sink nentis, et ametlikku teadet pole kauplusteketi haldurid veel saatnud, kuid poe tegevus lõpetati eelmisel nädalal. Sink möönis, et Saarest on valmis poe sisustuse ära ostma, lisades, et toidukaupluse asemel pole rendipinnal välistatud ka mingi muu profiiliga kaubandustegevuse jätkamine.
Jaekaubanduse areng annab vastakaid signaale
Majandusministeeriumi hinnangul annavad statistikaameti poolt avaldatud andmed jaemüügi mahust kolmandas kvartalis vastakaid signaale. Jaemüük kasvas tänavu kolmandas kvartalis eelmise aastaga võrreldes püsivhindades 13 protsenti ning kuigi kuude lõikes oli märgata mõningast kasvutempo vähenemist, ei pruugi see olla veel märk jaekaubanduse arengu pidurdumisest, teatas ministeerium.
Kaubanduses hõivatute arv on rekordiline 98 800 inimest ning investeeringud kaubandusse on olnud sel aastal ligi kolm korda suuremad kui möödunud aastal. Tarbimise kasvu toetas eelmises kvartalis üldine majandusaktiivsuse suurenemine, mis peegeldus hõivatute arvu kasvus ja reaalpalga tõusus, tarbimist soodustasid ka suhteliselt madalad laenuintressid.
Samas on sissetulekute ja kulutuste uuringu andmetel tarbimiskulutuste nominaalkasv võrreldav hindade tõusuga, mis sisuliselt viitab sellele, et tarbimiskulutused ei ole reaalselt kasvanud, märgib ministeerium. Seega võivad ministeeriumi hinnangul käibe kasvunumbrite taga olla pikemat aega kaubanduses kestnud struktuurimuudatused.
Arvestades aasta lõpul toimuva aktiivsuse kasvuga kaubanduses on ministeeriumi hinnangul oodata käibe suurenemise jätkumist ka neljandas kvartalis ning kaubandusettevõtted on tuleviku suhtes positiivselt meelestatud.
Kaubad kallinesid eelmise aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 5,6 protsenti, sealhulgas toidukaubad 8,3 ja tööstuskaubad 2,7 protsenti. Kaupade jaemüük püsivhindades suurenes 13 protsenti.
MEHIS TULK

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised