-7 C
Kuressaare
Laupäev, 4. detsember 2021

Kranich kinnitas maa hindamise tulemused

Omavalitsustest laekus maa-ametile kokku parandus- ja täiendusettepanekuid umbes 1300. Maa korralise hindamise projektijuhi Aivar Tomsoni sõnul tunti suurimat huvi eelkõige suuremates linnades ja rannikualadel, kus maa väärtus võrreldes eelmise hindamisega kõige enam tõusnud on.
Üle poolte ettepanekutest võeti keskkonnaministeeriumi teatel kas osaliselt või täielikult arvesse. Suur hulk pöördumisi oli Tomsoni sõnul ajendatud mitte hindamise tulemusest, vaid võimalikust maamaksu tõusust. Seetõttu saatis maa-amet päris paljud pöördumised kohalikesse omavalitsustesse tagasi. Omavalitsustesse saatis amet pöördumised siiski ainult juhtudel, kui pöördumise sisu oli seotud maamaksumäära või pensionäride maamaksuvabastusega, selliseid kirju oli üle 200.
Enamik protestide läbivaatamise järel sisse viidud muudatusi puudutas suuremaid linnu ja mereäärseid piirkondi, korrigeerimist leidsid nii hinnatsoonide piirid kui ka väärtustasemed ning ka standardkruntide suurused.
Rannikualadel jäeti rannatsoonist välja väheatraktiivsed piirkonnad, kohati korrigeeriti ka rannatsooni väärtustasemeid.
Valitsus saatis oktoobri lõpul riigikogule menetlemiseks seaduseelnõu, mis võimaldab omavalitsustel kehtestada maamaksumäärasid senisest paindlikumalt, et vajadusel oleks võimalik maa erinevate sihtotstarvete osas rakendada erinevaid maksumäärasid.
Praegu on omavalitsusüksuse volikogul õigus kehtestada maksumäärasid vahemikus 0,5-2 %, põllumajanduslikus kasutuses oleva haritava maa ja loodusliku rohumaa puhul 0,3-1 % maa maksustamishinnast aastas. Seaduseelnõu näeb ette maksu alammäära langetamist 0,2 protsendini.
Ruutmeetri Saaremaa hind üle 10 krooni
Kuigi septembri lõpus avaldatud Saaremaa maahinnad korrigeerimise käigus langesid, maksab Eesti suurima saare kaldapealne ruutmeeter ikkagi üle kümne krooni, kirjutas Postimees.
Maahindaja Juhan Soekõrva sõnul sõltub Saaremaa rannikuala ruutmeetri hind asukohast ja seisukorrast. Rannikuala hinnavahemikuks on 6-15 krooni ning see kehtib ühe hektari suuruse maatüki kohta. “Kui omatav maa on aga suurem, siis iga järgmise hektari hinnaks arvestatakse 2500 krooni,” lausus ta.Soekõrva sõnul on tegemist üsna reaalsete hindadega, sest esimest korda oli võimalik kasutada infot reaalsete tehingute kohta.
Hindade korrigeerimise käigus alanesid maahinnad aga paljudes Saaremaa piirkondades ning nende muudatuste algatajateks olid eelkõige kohalikud elanikud, kes kartsid liiga kõrgete hindade korral üle jõu käivaid maamakse.
MM/BNS

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised