-9 C
Kuressaare
Pühapäev, 5. detsember 2021

Saksa lapsed õpivad Saaremaal elamist

Osaühingu Tuletorn Projekt registreeris Eestis paar aastat tagasi sakslane Peer Leyh, kes endise meremehena on Saksa laste heaolu nimel nende kasvatustööd varem korraldanud Portugalis, Hispaanias ja Saksamaal. Eestis on firma kaudu praegu 14 last, neist neli Saaremaal: kaks Salme, üks Leisi ja üks Orissaare vallas.
“Meile tulevad lapsed kas läbi lastekodu, on ka adopteeritud lapsi, endiseid tänavalapsi, igaühel on oma lugu ja kõik nad on erinevad,” selgitas Tuletorn Projekti tegevjuht Krista Jõepera Meie Maale.
Jõepera kinnitusel on kõikidel Tuletorn Projekti kaudu Eestis viibivatel Saksa lastel elamisload.
“Toonitan seda seetõttu, et analoogilisi projekte on maailmas palju ja Eestisse on tulnud sakslasi ka teiste toojate kaudu. Möödunud suvel Viljandimaal autosid ärandanud ja muid pahandusi teinud saksa noormees ei olnud Eestis meie kaudu, kuigi kivi lendas ka meie “kapsaaeda”,” rääkis Jõepera.
Tema sõnul on firma algusest peale kõvasti tööd teinud oma kaadri leidmisega. Samuti esitatakse kõrgeid nõudmisi Saksa lapsi kasvatada soovivale perele: pere, peab elama maal, lapse jaoks olgu oma tuba. Hooldajalt nõutakse pedagoogilist kogemust ja saksa keele oskust suhtlustasandil.
“Kõik lapsed õpivad kaugõppe teel ILS-koolis, meie kool asub Hamburgis. Lisaks hooldajale on igal lapsel ka õpetaja, enamasti saksa filoloogid ja koordinaator. 14 lapse kohta on meil tööl 35 inimest,” mainis Krista Jõepera.
Üks laps jõudis Saaremaal juba pidada oma sünnipäeva, 16-aastaseks sai Marcel Möller, keda hooldab 25-aastase õpetajakogemusega Imbi Arge.
“Marcel on väga tubli poiss, augustikuus, kui ta meile tuli, võtsime koos kartulid üles, väljas olime tööl kuni nüüd tormiste ilmadeni,” kinnitas Imbi Arge, kes ei kahetse hetkekski, et koolist ära tuli ja saksa poisi hooldajaks hakkas.
Arge enda lapsed on juba kodust läinud ning Saksa lapse soovitas emal hooldada võtta poeg Priit, kes õpib Rootsi mereväeakadeemias.
Imbi Arge juures elav Marcel Möller on pärit suurest perest, tal on kaks õde ja üks vend, ema ja kasuisa. Nendega ta suhtleb telefoni teel pidevalt ja tema pere toetab teda väga. Poiss ise kahe aasta jooksul koju minna ei tohi, kuid aprillikuus tulevad sugulased talle külla. Marcelil on siingi sõpru tekkinud, kellega tennist, korv – ja jalgpalli mängida.
Saksa laste jaoks on ette nähtud pedagoogiline raha, mille eest nad saavad teatris käia, võimlat üürida jms. Saaremaal on nende koordinaatoriks saksa filoloogid Marika Varjas ja õpetajaks Katrin Mesila.
VELJO KUIVJÕGI

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised