-2 C
Kuressaare
Esmaspäev, 29. november 2021

Saare EPT sai kümneseks

Firma kümne aasta eest kinnitatud põhikirjas on kirjas seitseteist tegevusala, täna tegeleb ettevõte neist neljaga – metalli-, maaparandus-, turba- ja tehnotöödega. Töötajate arv on kümne aastaga vähenenud 308-lt 123-ni.
Saare EPT juhataja Aare Saare sõnul on muutused kogu riigi majandussituatsiooni arvesse võttes olnud paratamatud. Maaparandustööde mahud on kõvasti kokku kuivanud. Õnneks on viimasel viiel aastal jagunud maaparandussüsteemide korrastustöid. Kuivendustöid tuleb ette minimaalselt. Maaparandustööde jaoskond on viimastel aastatel rajanud hulgaliselt ka teid ja trasse.
Tundmatuseni on muutunud tööde tehnoloogiline protsess. Maaparandajad tunnevad uhkust universaalsest ekskavaator-laadurist Kamatzust.
“See kaevab ja tõstab igas asendis ja igasuguse nurga all,” iseloomustas meelepärast töövahendit Aare Saar.
Maaelu kiratsemine on palju mõjutanud ka EPT majandusnäitajaid. Viimastel aastatel on Saare EPT põllumajandusettevõtetega üha vähem lepinguid sõlminud. Aare Saare arvates ei hakka päikesekiir selles töövaldkonnas veel niipea paistma.
“Rohkem on selline pilvealune elu. Tänavune aasta ei soosinud ka maaparandus- ja turbajaoskonna tööd. Aga kirumisest ei saa kasu keegi. Aasta lõpuks peaksime prognoositud kohustustega siiski toime tulema. Kogu tootmistegevus on olnud stabiilne,” tundis Aare Saar töö üle rahuldustunnet.
Ettevõtte mullusest käibest 45 % andis eksport. Turbajaoskond saadab juba kuuendat aastat freesturvast Saksamaale. Nõutavaks eksportartikliks on saanud metallkonteinerid. Saare EPT-s valmistatud toodang läheb Rootsi, Soome, Taani ja Norrasse.
Saare EPT põhiomanik Vello Merilo ütles, et alati peab lahtiste silmadega ringi vaatama. “Põhistruktuur on paigas. Kui annab midagi uut arendada, siis seda ka teeme,” arutles EPT enamusaktsiate omanik Vello Merilo, kes peatselt oma töökabineti Saare EPT peamajja üle kolib.
25. novembril 1991 otsustati Saare Põllumajandustehnika Tootmiskoondise (välja arvatud varustuse ja komplekteerimise kontor) tootmis-tervikvara rentimiseks ja ettevõtluse arendamiseks renditud ning oma vara baasil moodustada aktsiaselts Saare EPT.
Asutamislepingule kirjutasid alla üheksa töötajat. Üheksaliikmelise juhatuse esimeheks valiti Ülo Vevers. 1993. aasta 1. detsembrist on AS Saare EPT juhatajaks Aare Saar.
Kümne aasta jooksul on firma omanikeringis toimunud mitmeid muutusi.
Kolme aasta eest ettevõtte enamusaktsiate omanikuks saanud AS Saare Kalur müüs tänavu mais talle kuulunud 69-protsendilise osaluse firmale M&V Invest.
Asutamiskoosolekul vastu võetud Saare EPT põhikirjas loetleti ära koguni 17 tegevusvaldkonda (maaparandustööd, hüdrotehniliste ehitiste, vee- ja kanalisatsioonitrasside rajamine, teedeehitus ja -remont, turbatootmine, masinate ja seadmete tehniline teenindamine ning diagnostika, kaubanduslik vahendustegevus, tööstus- ja tsiviilehitus jne.). Nüüdseks on tegevusvaldkondade reorganiseerimise ja likvideerimise tulemusena järele jäänud neli jaoskonda.
AARE LAINE

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised