-2 C
Kuressaare
Esmaspäev, 29. november 2021

Kärla vald koostab üldplaneeringut

“Kui me järgmiste valimiste eel, 11 kuu pärast oleme salle asja kaante vahele saanud, siis on asi päris hästi,” arvas Kärla vallavanem Toivo Vaik.
Peamine planeeringu mõte on näha võimalikult palju ette tulevikku, kuidas vallaelu korraldada. Praegu ja ilmselt ka tulevikus on tööhõive heal järjel. 25% töötegijaist on leidnud tööd väljaspool valda, ülejäänud oma vallas. Ettevõtteid on kokku 30, neist suuremaid 17. Suuremad tööandjad on Sõmera ja Kogula hooldekodu, neile järgnevad valla asutused, sealhulgas kool ja lasteaed.
Lootustandev on Vaigu sõnul ka näiteks see, et Kärla põhikool on saanud maakonnas õpilaste arvult teiseks maakooliks, möödudes Valjala koolist.
Sündivusest lähtudes on prognoos optimistlik. Aastail 2004-2005 koolitulijate arv küll langeb, kuid seejärel hakkab taas tõusma.
Üldplaneeringu maaomandi ja keskkonna alastes küsimustes on juba konsulteeritud Merike Toosega maavalitsusest ja Tambet Kikasega biosfääri kaitsealast.Praeguseks on maade tagastamine jõudnud seisu, kus 30,6 protsenti maadest on katastriüksuses.
“Teist sama palju on toimikutes või koostamisel. Kolmas kolmandik on see osa maid, mille kohta veel ei teagi, mis neist saab,” rääkis Vaik. Mitme maaüksuse puhul ei ole teada seegi, kas on toimunud nende pärimine ja kas keegi nendele maadele pretendeerib. Vallavalitsusel seisab ees ülesanne sellekohane info hankida ja suhted selgitada. Keerukust lisab asjaolu, et riigi poolt ei ole sätestatud kindlat ajalist piiri, mille möödudes maa omandiseis peaks fikseeritud olema.
Käimas on vabade maade erastamine, mille esimene ring on läbi ja algamas teine ring. Seoses maade tagastamisega hakkavad muutuma valla teede omandisuhted. Tuleb täpselt sätestada, kus lõpeb valla tee ja kus algab eratee. Natura kaitsealade võrgustikku hakkavad Kärla vallas kuuluma Mullutu laht, Jõempa kurisood, Karujärve ja tõenäoliselt ka Kandla mets.
Üldplaneering peab andma sätted, millest lähtuda näiteks ettevõtete, kommunikatsioonide ja teede rajamisel, külade laiendamisel, kus võiks olla tööstus-, kus põllumajanduspiirkonnad. Üldplaneering peab aitama ära hoida probleemid maaomanikega, olema aluseks detailplaneeringutele.
Kärla vald
– Valla territooriumi suurus on 217,87 km2
– Elanike arv 1955 inimest
– Vald jaguneb Kärla alevikuks ja 22 külaks.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised