-2.8 C
Kuressaare
Neljapäev, 9. detsember 2021

Tõll, Tõll, tõuse üles ehk Osav müügimees Ta

Osav müügimees Tauno Kangro on saanud kokkuleppele Saaremaa parima müügimehe Prits Liblikuga ning lubanud sanatoorium Meri ette teha skulptuuri Suurest Tõllust ja Piretist. Pealekauba on Kangrol plaan veel 5-6 väiksemat Tõllu valmis meisterdada. Tallinna linnas Kalevipoja ideega kõrvetada saanud mees, haistab nüüd head võimalust Saaremaale 3-4 meetri kõrgune skulptuur püsti panna.
Esialgseid kavandeid on fotodelt näinud ka kohalikud kunstiinimesed.
Mittekunstiinimesena ei julge avaldada oma arvamust kujude kunstilise väärtuse kohta, kuid arvan, et kui seadus üht konkurssi ette näeb, oleks võinud selle ju ära teha. Tükki see küljest et võta. Ning kui omanikud tahavad saada just Kangro Tõllu, oleksid nad saanud selle ka konkursi korras. Nüüd pahandust kui palju.
Samas on jaanuaris oodata Raegalerii rekordkülastatavust, kui viimnegi linnakodanik läheb üksmeelselt väikestele Tõlludele oma hinnangut andma. Linnapea on lubanud, et seda arvamust võetakse püha tõena ning kuressaarlaste tahte vastaselt ei sünni midagi. Isegi kui linnapeal tuleb süda rinnus kõvaks teha ja paluda Kangrol oma kujud koju tagasi viia.
Kuressaare linnapea Jaanus Tamkivi, millised on praegusel hetkel linnavalitsuse kokkulepped Tauno Kangroga?
Kunagi me arutasime Kangroga seda mõtet, et linnas võiks olla mitmeid väikseid skulptuure ja turistidel oleks võimalik teatud teed läbides näha neid kõiki. Pool maailma turismist on legendidele üles ehitatud, miks ei võiks meie kasutada Suurt Tõllu. Kangrole meeldis hirmsasti see mõte.
Kes algselt selle idee välja pakkus?
See ei ole otseselt minu idee. Üks inimene, kes sellest kõigepealt Kangrole rääkis, oli praegune Tallinna linnapea Tõnis Palts. Tõnise idee oli, et muuta Kuressaare suhteliselt lihtsate vahenditega turistide jaoks atraktiivsemaks.
Kas te ei tulnud selle peale, et skulptuuride saamiseks võiks välja kuulutada konkursi?
Rääkisime Kangroga neist asjust üsna põgusalt ja pidime sel teemal veel arutlema. Kindlat tellimust ega lepingut linn Kangroga sõlminud pole. Kangro oli selles mõttes osav, et võttis sõnal sabast kinni ja hakkas seda lõnga kerima. Meie polnud konkursi ideeni veel jõudnudki, kui tema aktiivse mehena juba tegutses ja oma kavandid välja pakkus. Mind ennastki üllatas, kui tõsiselt mees skulptuuride tegemisest innustus, sest kõik mis ta siiani teinud on, on ta teinud oma riski peal. Kumbki pool pole võtnud mingeid kohustusi.
Mida arvate jaanuaris Raekojas korraldatavast Suure Tõllu skulptuuride näitusest?
Linnavalitsuse istungil jõudsime seisukohale, et kui Kangro juba juba nii kaugele on läinud ja kujud valmis teinud, paneme üles näituse. Kui kitsas kunstnike ring arvab, et kujud ei ole head, siis pole ju nemad ainukesed, kes linnas neist kujudest mööda käivad. Raekoja näituse ajal avame arvamuste raamatu ja kõik linnakodanikud saavad sinna oma hinnangud kirja panna. Kui inimestele need kujud ei meeldi, siis nii me Kangrole ütlemegi.
Nüüd tuleb nii välja, et nii kaua kui saarlased rahulike inimestena alles mõtlesid, tegi Kangro juba kujud valmis ning nüüd on kuidagi piinlik talle ei öelda?
Ega me veel ei teagi, kas on põhjust ei öelda.
Kui suure summa oleks nõus linnavalitsus kujude eest välja panema?
Ei ole nii täpselt mõelnud. Ootaksin kõigepealt ära rahva arvamuse, sest me saame kasutada ju ikkagi maksumaksja raha ja kui linnakodanikud sellega nõus ei ole, siis me neid kujusid ei osta. Samas ei pruugi linn olla ainuke rahastaja. Arvan, et kui tehinguks läheb, küll siis ka raha leitakse. Linnapoolne suurusjärk võiks tõsise vajaduse korral olla 100 000.
Olete näinud kujude savivorme fotodelt ja ühte kuju pronksis. Kuidas need teile meeldivad?
Ei saa öelda, et ta kujud oleksid kurjad, need on heatahtlikud ja lustakad, mul pole nende vastu midagi.
Kas olete nõus sellega, et sanatoorium Meri ette kerkib Tauno Kangro skulptuur ilma konkursita?

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised