-0 C
Kuressaare
Laupäev, 27. november 2021

Torm murdis elektriposte ja lõhkus katuseid

Eile pärastlõunaks oli Saaremaal rivist väljas veel ligi poolsada trafopunkti, kuid palju aga tarbijaid eile õhtul küünlavalgel olid sunnitud istuma, ei osanud Eesti Energia pressiesindaja Katrin Linask hinnata.
Uudisteagentuuri BNS teatel jättis viimaste aastate suurim torm eile hommikuks elektrita viiendiku Eestist, õhtuks oli taastatud kolmandik rivist välja läinud üle 3000 trafopunktist.
Pressiesindaja sõnas, et ilma paranemist eeldades kulub elektriühenduse lõplikuks taastamiseks aega mõnest päevast pooleteise nädalani.
Eesti Energia tehnikadirektori Lembit Vali hinnangul on sügistormi tagajärjed võrreldavad Eesti senise suurima tormiga 1967. aastal.
“Kui suvised keeristormid tekitasid suuri purustusi üksikutes kohtades, siis praegune torm on teinud kahju üle terve Eesti,” ütles Vali BNS-ile.
Eesti Telefoni pressiesindaja Anu Vahtra teatas, et lisaks telefonijaamade voolukatkestustele räsis torm 276 telefoniposti üle Eesti.
“Suurimat kahju tekitas torm Saaremaal, kus on rikutud 80 posti,” mainis Vahtra. Telefoniliinide taastamiseks kulub tema hinnangul tõenäoliselt mitu nädalat ning kokku lähevad taastamistööd esialgsetel hinnangutel maksma 1,5 miljonit krooni.
Kuressaare pääses kahjustustest
Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja Reet Truuväärt teatas, et Kuressaare tormis oluliselt ei kannatanud. Enim sai räsida linna tänavavalgustus, mille lõplikuks kordategemiseks kulub paar päeva.
Saaremaa päästeteenistus eile Saaremaal väljakutseid ei saanud. Saare Kommunaali töötajad kutsuti aga eile hommikul Kuressaare staadioni juurde elektriliinile langenud puud eemaldama.
Kuressaare Elamute Hooldusel tuli eile tegelda kahe tormis räsitud majakatuse paikamisega. Kuressaare Säästumarketi juures ajas tuul ümber bussiootepaviljoni.
Neljapäeva õhtul katkenud parvlaevaühendus Kuivastu-Virtu liinil taastus laevakompanii teatel eile kell 13, mil Kuivastust väljus Regula. Veidi enne kella 14 tuli liinile ka Viire, mis väljus Kuivastust Virtsu poole. Õhtupoolikul jäi aga sõitma vaid Regula.
Laevakompanii pressiesindaja Anne Saar ütles, et Vardo üritab ühendust Saare – ja Hiiumaa vahel taastada täna hommikul.
Ruhnu sadamakai vee all
Ruhnus uputas tormiga tõusnud merevesi Ringsu sadamat, lainetades sadamahoone alt läbi ning jättes kaile roovallid.
“Nüüd on jäänud ainult praht ja roog, aga neljapäeval kella kolmest öösel 12-ni oli kai vee all,” rääkis sadama järelvaataja Kaljo Randmaa.
Tema sõnul tõusis merevee tase tormi ajal võrreldes tavapärasega 1,6 meetrit, ka Ringsu sadama kai asub merepinnast 160 cm kõrgusel. Seega tõi tormituul merevett kaile ning paarikümne sentimeetri kõrguste vundamendiplokkide peal seisva sadamahoone altki käis vesi läbi.
Randmaa sõnul on sadamas vaja teha pisiparandusi ja koristustöid. Laevaootel sadamast saavad roovallid Randmaa kinnitusel õigeks ajaks koristatud.
Torm nurjas pargase päästmise
Tagalahes madalikule jooksnud pargast välja tõmmata üritanud Muuga sadama jäälõhkuja Karu pidi tormi tõttu tagajärjetult tagasi pöörduma.
Muuga sadama kapteni Artur Kivistiku sõnul sõitis Karu Peterburi pargasele appi juba eelmisel kolmapäeval ja üritas seda korduvalt vabasse vette tõmmata.
“Paraku purunes kahel korral jäälõhkuja ja pargase vaheline kinnitustross, kolmapäeval aga valjenes tuul sedavõrd, et päästetöid ei olnud enam võimalik jätkata,” ütles Kivistik BNS-ile. Tema sõnul on jäälõhkuja Karu vajaduse korral ilma paranedes valmis taas Saaremaale sõitma, et pargase päästmist üritada.
ANDRES SEPP,
SVEA AAVIK

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised