-2.8 C
Kuressaare
Neljapäev, 9. detsember 2021

Sanatoorium Meri soovib püstitada Tõllu – skulptuuri

Esialgse mõtte järgi võiks Meri ees olla üks suurem skulptuur, mis kujutab Suurt Tõllu ja Piretit merest kalalt tulemas ja linnas võiks olla kuni kaheksa väiksemat skulptuuri, mis näitavad Suurt Tõllu erinevates olukordades.
“Suur Tõll on fantastiline ja positiivne kangelane, keda tuleks Saaremaal propageerida ja kes omakorda propageeriks jälle Saaremaad,” täpsustas Kangro.
Tema väitel oli Kuressaare linnapea Jaanus Tamkivi idee, et väikesed skulptuurid võiksid moodustada linnas paari-kilomeetrise raja, mille kohta on voldik ja mille järgi saab turist need kohad üles otsida.
Skulptori sõnul köidab mütoloogia teda väga.
“Olen aastaid tegelenud skandinaavia mütoloogiaga, aga kõige parema meelega teeksin skulptuure eesti rikkast mütoloogiast. Nii et see tellimus on minu jaoks väga hea väljakutse,” sõnas Kangro.
Meri ees asuva skulptuurigrupi tellija on AS Kuressaare Sanatoorium.
“Ju me võime ikka ise otsustada, mis meile maja ette tuleb,” väidab ASi Kuressaare Sanatoorium omanik Prits Liblik ja kinnitab, et koostöö Tauno Kangroga sujub lepingu järgi.
Kunstiinimeste ettepanek on korraldada sanatooriumi Meri ees olevale kohale väärilise skulptuuri saamiseks konkurss ja Tauno Kangro skulptuurigrupile võiks leida koha sanatooriumi siseruumides, kui tellija soovib skulptuuri omada.
Kangro omakorda rõhutab, et tema on vaid töö teostaja, tellijad on saarlased ise ja temal ei ole mingit soovi teiste õue peale kaklema tulla. Kangro sõnul leppis ta Saaremaa kunstiinimestega kokku, et jaanuaris korraldatakse Kuressaare raekojas näitus, kuhu skulptuurid välja pannakse.
“Valan nad selleks ajaks pronksi ja kindlasti lisan juurde mingid fotomontaazhid. See on mulle väga-väga kulukas, aga tajun, et asi on väga hea ja tasub riskimist ning võitlemist.
Rahvas, kes näitust vaatama tuleb, saab siis otsustada ja arutada, mida nad neist skulptuuridest arvavad ja kus nad võiksid linnas paikneda,” selgitas Kangro.
Küsitavused Tõllu – projektis
– Kuressaare väikeses ja tagasihoidlikus vanalinnas puudub vajadus monumentaalskulptuuride järele.
– Antud skulptuur ei moodusta sanatooriumihoonega orgaanilist tervikut ja on selle arhitektuurilisele lahendusele stiililt võõras.
– Antud teemavalik ei ole hea. Suur Tõll on saarlaste kollektiivne looming ning kujutis temast peab kehastama esteetilisi ideaale nagu üllus, õiglus, ülijõud, ilu. Kunstnikul on raske midagi nii ideaalset luua.
Allikas: Kuressaare kunstiinimeste koosolek
HELI SALONG

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised