-0 C
Kuressaare
Laupäev, 27. november 2021

Omandireform kulgeb teosammul

“Ilmselt oleme vabariigis reformi läbiviimisel tagumiste seas,” sõnas Saare maavalitsuse kantselei jurist-spetsialist Hulda Küng.
Küng möönis, et kokku on lahendatud umbes kaks kolmandikku omandireformi toimikutest. Ta lisas, et viimasel ajal on ka maa-amet kohapealsete tulemuste vastu hakanud suuremat huvi tundma.
Kõige lähemal on omandireformi lõpetamisele Kuressaare linn ja Ruhnu vald. Linnas on 517 toimikust sulgemata veel 26, Ruhnus 47 kuus ja üks toimik alustamata.
Kokku oli selle aasta 1. septembriks lahenduse saanud 6810 toimikut ehk 64,1% koguarvust. Osaliselt lahendatud juhtumeid oli 1775, mullu samal ajal 1939.
Kui läinud aasta septembris oli päris avamata toimikuid 2648, siis tänavu samaks ajaks oli nende hulk vähenenud 683 võrra.
Enamik vara tagasitaotlejaid esitas vastava avalduse kümme aastat tagasi, ajavahemikus august 1991 kuni jaanuar 1992. Küngi sõnul ei saa seda, et kümme aastat on möödas ja reform alles pooleli, siiski mingiks näitajaks pidada.
“Meil on protsess palju komplitseeritum,” nentis Hulda Küng.
Reformi läbiviimisega seotud ametnike kinnitusel on reformi venimisel väga erinevaid põhjusi. Alates puuduvatest või poolikutest maakorralduskavadest, lõpetades sellega, et taotlejad on vahepeal ära surnud või on pärijate huvi kadunud.
Saaremaa iseärasus, erinevalt Mandri-Eestist, on see, et maareform jäi lõpuni viimata ka esimese iseseisvuse ajal. Seetõttu jäid maakorralduskavad pooleli ja ei jõutud likvideerida meile omaseid lahustükke. Nüüd tuleb paljudes piirkondades kavad ära teha, samuti tingib maakorralduskavade muutmise uute keskuste tekkimine.
MEHIS TULK

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised