-2 C
Kuressaare
Esmaspäev, 29. november 2021

Purjetajad nõuavad miljonit 1944. aastal kadunud jahi eest

SMS-i kommodoor Andres Toom on saarlaste poolt Rootsis maha müüdud Viking II saatust uurinud juba aasta.
“Otsime jahi müünud meeste jälgi, et oma vara tagasi saada,” märkis Toom, kes kaasas otsingutesse ka Saare maavalitsuse.
“Sel ajal oli Viking II hind üle keskmise ja meie hinnangul võiks täna selle eest küsida miljon krooni, mis on kõige odavama jahi maksumus. Meil on õigus seda nõuda, sest see on meie vara,” lisas ta.
Toomi sõnul on teada, kes jahiga Saaremaalt ära sõitsid.
“Kaptenina juhtis jahi Rootsi Mihkel Lees, kellele tehti vastav ettepanek,” lausus Toom.
“Aga meeskonnas oli mees, kes selle Rootsis realiseeris ja nüüd tahan saada teada inimest, kes selle maha müüs.”
Toom pole kindel, et tal õnnestub leida positiivne lahendus ja ise hindab ta oma võimalusi 50-protsendiliseks.
“Kui mehed hakkavad punnima, siis koputan nende südametunnistusele ja lasen asja avalikkuse ette,” rääkis kommodoor.
Tema hinnangul peaks varade tagastamine olema kahepoolne.
“Välissaarlased said kõik oma varanduse Saaremaalt kätte, aga ise pole nad nõus seda tegema. Varade tagastamine on kollektiivne protsess, sest siin elanud eestlased on nende vara mingil määral hallanud ja hoidnud. Kui väliseestlased said oma vara tagasi, siis andku ka meile kuuluv tagasi,” rääkis Andres Toom.
***
Kuressaares 1936. aastal seltsi 10. juubeli puhul ilmunud raamatukeses “S.M.S. 1926 – 1936” on H. Tomsoni kirjutis “Viking II kui Saaremaa eritüüpi jaht”.
Kirjatükis selgitatakse, miks laeva ehitama hakatakse, milliseid eeltöid on tehtud ja milline see laev välja nägema peaks. Juba olemasolev laev Viking müüdi 1936. aastal maha ja sealt saadud 1000 krooni paigutati Viking II ehitamise fondi.
Viking – tüüpi jahtide ehitamise eesmärgiks seadis SMS selle kättesaadavuse paljudele huvigruppidele, sest seni oli purjespordi harrastamine taskukohane vähestele rahameestele.
Põhinõudeks seati aluse suur merekõlblikkus, pikemate sõitude jaoks kohandatud sisseseade, kindel, kuid lihtne ehitus ja mõõdukas hind. Jaht omas kaunis ruumika kajuti magamisasemetega neljale inimesele ja toiduainete alalhoiu ning keetmise ruumi. Kokpit oli küllalt suur suurema seltskonna mahutamiseks päevastel lühisõitudel. Taklasi jaoks on võimalik mitu varianti jahi omaniku erisoovidele vastavalt. Sarnasel jahil nähti suuri võimalusi areneda täiesti omapäraseks Saaremaa-tüüpi jahiks.
ALVER KIVI

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised