-0 C
Kuressaare
Laupäev, 27. november 2021

Salmel austati laulu – ja tantsumemmesid

Tublisid memmesid olid tulnud õnnitlema kohaliku vallavalitsuse, kodukultuuriseltsi Küünal ja kultuurimaja teiste taidlusringide esindajad ning samuti paljud pealtvaatajad kodukandi publiku hulgast.
Üritus algas sünnipäevalapse ansambli Meelespea, mida juhendab Armeida Sadam kontserdiga. Lauluansambel tuletas avalugudega “Noorusaja romantika” ja “Kullane noorus” meelde omagi noorusaega. “Sinine meri ja kivine rand, nii lõhnav on suveöö.” Aga tantsunaised esitasid omaloomingulised tantsud “Lustiline neiu”, “Külapolka” ja isegi “Liblikapolka”. Tantsud läksid korrast hoogsamaks ja tantsijatel jalad kergemaks.
Juhendaja Armeida Sadam on pidanud ansambli tegevuse kohta täpset arvestust ja kinnitas oma aruandekõnes, et 15 aasta jooksul on esinetud rahva ees 131 korda ning tehtud peaaegu kogu Eestimaale tiir peale. Kontserte on antud lisaks kodusaarele veel Hiiumaal, Lüganusel, Võrumaal, Tallinnas, Paides, Pärnus jne. Suured tänusõnad kuuluvad endisele Saare Kaluri kolhoosile ka praegusele Läätsa kalatööstusele, kes alati on aidanud transpordiga.
Nende aastate jooksul on selgeks õpitud 84 laulu ja 51 tantsu. “Alguses oligi ansambli nimi Lustipunt ja kuigi nüüd on nimi teine, on meie tüdrukud lustiliseks jäänud tänini,” rõhutas Armeida ja jätkas: “praegu on hea neid möödunud aegu meelde tuletada ning minna mõttes jälle Hiiumaale möllama.”
Olgu igas päevas üks õnnehetk
“Meie Meelespea memmed on alati elurõõmsad ja käivad korralikult proovidel,” kiitis kultuurimaja direktor Aili Nuum õnnitlusi üle andes. “Aastatega pole nende helisevad hääled rooste läinud ega tantsujalad raskeks muutunud.” Ta süütas küünlad kolme endise liikme mälestuseks: “Salme Tees, Erlanda Feodorova ja Leida Lepik – olete täna koos meiega.”
“Aeg lendab ruttu ning olgu teie kõigi igas päevas üks rõõmu- ja õnnehetk – siis ei kao sära silmist,” ütles Aili.
Salme vallavanem Kalmer Poopuu ja vallasekretär Eve Kiil lugesid kingitusi kätte andes ette pika luuletuse, kus oli rõhutatud, et kõige suurema vaeva nägija Meida ja teist sellist ei ole kusagilt leida. Kauaaegne kultuuritöötaja Naime Lamp, kes ka ühe aasta, kui Meida oli haige, ansamblit Meelespea juhendanud, lisas omaltpoolt, et Armeida Sadam oli tõeline maasool, kes jätnud sügava jälje kohalikku kultuurilukku.
Salme memmedele ning nende juhendajale jagasid õnnitlusi ja kingitusi veel Küünla naised Tiirimetsast, Salme näiteringi esindajad Maire Sillavee ja Helle Timm ning kultuurimaja meesansambel. “Eks Meida ongi süstinud laulupisiku ja pillimänguhuvi paljudesse noortesse,” lausus Jaan Kiil.
Taidleja on number üks
“Meie naised tulevad igasuguse ilmaga ikka proovidele,” kiitis Meida ise, “kui neid poleks kohal, mida ma siis üksinda peale hakkaksin.” Praegu on ansambli Meelespea kokku 20 lauljat ja tantsijat ning enamus neist osalenud ansambli tegevuses kõik 15 aastat. Meelespea koosseisu kuuluvad Aliide Saar, Aino Vahter, Leelo Sepp, Leida Väli, Meida Tamm, Leida Vares, Leida Poopuu, Milvi Ottis, Taimi Aus, Laine Lõbus, Aino Jõgi, Haili Kaljo, Õie Ollisaar, Saima Jõgi, Taimi Mölder, Ilme Sadam, Virve Oopkaup, Ilme Kuusksalu, Anne Oeselg ja Helga Valge.
Meida kinkis oma ansambli liikmetele ja sõpradele mälestuseks endakoostatud ja käsitsi kirjutatud lauliku 15. tegevusaasta repertuaarist ning esinemistest. Aga minu arvates oleks veel toredam olnud, kui oleks olnud võimalik osta sellelt ürituselt kassett Armeida Sadama pillilugude ja tema ansambli lauludega. Meida pillimängul on eriline sära ja võlu ning oleks tõesti tark tegu jäädvustada vähemalt mõnedki rahvalikud lood järeltulevatele põlvedele. Äkki võib juhtuda, et järgmise 15. aasta pärast on tänased rahvalikud laulud ja pillilood kõik unustusehõlma vajunud ning rahvas laulab süntesaatori saatel “I love you, Babe!”
Et vähemalt esialgu asi siiski nii hull veel ei ole, seda kinnitas kohaliku kapelli esinemine. Nii hingekosutav ja südantliigutav on kuulda vanu ilusaid laule puhtas emakeeles.
TÕNU ANGER

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised