-4 C
Kuressaare
Esmaspäev, 29. november 2021

Uuringud näitavad räimevarude vähenemist

“Praegu ei saa me veel mingite ametlike numbritega esineda, kuid meie andmetel jääb kiluvaru veel vähemalt paariks aastaks stabiilseks ja see ei vähene,” ütles Meie Maale Eesti Mereinstituudi teadur Olavi Kaljuste.
Kilu koeb põhiliselt maikuust augustini, osad põlvkonnad kasvavad kiiremini, osad aeglasemalt. Tänavusuvine kilupõlvkond on tugeva kasvuga, näitavad uuringud, kuigi lõplikust tugevusest saab rääkida teise aasta sügisel, kui kilu on töönduslikes püükides rohkesti. Talvel kilu ei kasva, kuna toitub siis väga vähe. Uuesti hakkab kasvama aprillikuust ja teise aasta sügiseks on ta sirgunud 10 – 12 sentimeetri pikkuseks.
Proovisaagid väikesed
“Pelaagiliste kalavarude hinnang näitas meil räimevarude vähenemist, mistõttu mina pooldan räimekala püügilimiidi vähendamist,” mainis Kaljuste.
Viiepäevasel ekspeditsioonil ei saadud ka kontrolltraalimistel kuigi suuri kalasaake ja teadlased jäid selliste tulemustega rahule. “Kui kala on ühtlaselt jaotunud, on tulemus usalduslikum. Kui ta on väikesel merealal koondunud parvedesse, on oht, et eksimus võib olla suur,” selgitas viieaastase teadustöö kogemusega Kaljuste.
Lepingu järgi peavad teadlased mainitud ekspeditsiooni ametliku aruande esitama alles järgmise aasta 15. jaanuariks, kuid paari nädala pärast lubas Eesti Televisiooni keskkonnasaate Tasakaal toimetaja Riho Västrik oma saates sellest ülevaate teha.
Spetsialist soovitab räimepüüki vähendada
Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna peaspetsialist Enno Kobakene ütles, et selle kuu jooksul peavad kalamehed vastavalt kalapüügiseadusele oma limiiditaotlused ministeeriumile esitama.
“Mina olen ka seda meelt, et räimepüügi kvooti Eesti vetes vähendada, seda näitas ka tänavune kevad. Pärnu kalurid püüdsid kastmõrdadega 10 000 tonni räime, saarlased vaid 600. Traalimehed näitavad püügiaruannetes ka teinekord kilu asemel räime, lihtsalt räime on niivõrd vähe,” kõneles Kobakene.
Rahvusvaheline Läänemere kalanduskomisjon soovitas Eestile vähendada räimepüügi limiiti poole võrra ehk 20 000 tonnini aastas. Nüüd on teistel Läänemere äärsetel riikidel protestide esitamiseks aega detsembrikuu alguseni.
VELJO KUIVJÕGI

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised