-2.8 C
Kuressaare
Neljapäev, 9. detsember 2021

Enamik tormikahjustusi likvideeritud

Kõige rohkem tegi neljapäevane torm kahju Lääne – Eesti saartel. Korraga oli maksimaalselt rivist väljas 331 alajaama, torm lükkas pikali poolsada elektriposti. Teedele ja tänavatele kukkus ligi kolmveerandsada puud. Raju sasis hulgaliselt rajatisi, viies lendu mitusada ruutmeetrit katusekatet.
Eesti Energia Saarte piirkonna juhi Lembit Meistersoni sõnul olid eilseks madalpingeliinidel tekkinud rikked parandatud. Nädalavahetuselgi töötas avariikolletes välitöödel poolsada elektrimeest, oma panuse andsid AS Siemens ja Eesti Energia AS jaotusvõrgu saarte piirkonna töötajad.
Tuulepoiste vempude kõiki pahandusi ei ole siiski veel jõutud heastada. 140 pisemat riket – murtud mastid, vooluta jäänud üksikud majapidamised jne – ootasid eile lõuna paiku veel meistrimeeste abi. Lembit Meistersoni arvates jätkub väiksemate rikete kõrvaldamiseks tööd veel terveks nädalaks. Kogu majandusliku kahju suurust ei osanud saarte piirkonna juht eile veel välja tuua.
“See sõltub täpsetest arvutustest. Kõigepealt peame töödega ühele poole saama, siis võime arvud välja öelda,” märkis Meisterson.
SÜG sai katuse tagasi pühapäevaks
Saare Erek AS -i töömehed ruttasid operatiivselt tuuleiilidest sasitud Saaremaa ühisgümnaasiumi katusele kohe pärast esimeste plekitahvlite allasadamist. Ehitajail õnnestus katus hullemast päästa.
Laupäeva hommikul tõstsid Ereki ehitajad mandrilt kohale toodud vajamineva hulga plekitahvleid autolt maha ning soojalt paigaldati need koolimaja katusele. Kaks päeva tegid seitse meest kibedat tööd ja pühapäeva lõunaks oli 200 – ruutmeetrine auk kaetud.
ERGO Kindlustuse Saaremaa osakonna juhataja Vello Kald ütles, et SÜG saab neilt hüvitist esialgsel hinnangul 70 000 krooni ringis.
“Taotlusi on tulnud ka mujalt, aga need on juba väiksemad objektid. Kahjude kindlakstegemine praegu käib. Tulin just Tagarannalt, kus ühe elumaja katus sai kannatada, homme lähen Koimlasse,” teatas Kald.
Saare Kommunaali töötajad olid peamiselt ametis tänavatele – teedele langenud puude eemaldamisega. Reedel saadi jagu kümnekonnast puust. Puude ja mahalangenud okste koristamisega läheb aga kauem aega Kudjape kalmistu vanas osas.
Saare teedevalitsuse asejuhataja Toomas Magus ütles eile, et nendegi firma meestel jagub tuulest viidud märgistuse asendamiseks-kohendamiseks aega veel paar päeva.
“Sõiduteed puhastasime puudest-okstest küll juba reedel, aga märgistusega läheb natuke aega,” teavitas Magus. Lisatööde tegemiseks kulub teedemeestel umbes 40 000 krooni.
Tagasilöök piimatoodangus
Põllumajandustootmisele tekitatud kahju on rahalises väärtuses raske hinnata. Saare maavalitsuse majandusosakonna peaspetsialisti Vilma Rauniste sõnul tekitasid elektrikatksetused häireid nii igapäevatöös kui ka andsid tagasilöögi tootmismahule.
Kõljala osaühingu farmides ei töötanud voolu puudumisel elektrilised söödajagajad, sestap jäid piimaandjad ilma peamisest söödalisandist – jõusöödast. Spetsialistide arvates jäi selle tagajärjel saamata tonn piima. Kannatada said Haeska ja Putla farmide katused, samuti Haeska heinakuuri katus.
Raju räsis hoolega ka Hekva osaühingu Haamse lauda katust. Pisemaid tormikahjustusi täheldati teisteski farmides ja taludes.
Neljapäevane torm oli isegi nii kõva, et rebis katki Kuivastu kai külge kinnitatud parvlaevade mõned kinnitusotsad. Laevakompanii hindab kahju 20 000 krooni ringis. Kui palju piletitulu sõitmata jäänud reiside pealt saamata jäi, on juba raskem hinnata, kuna reedel liikusid parvlaevad jällegi tihendatud graafikus.
Sampo Eesti Varakindlustuse AS-le on tulnud tormikahjustuste hüvitamiseks seitse avaldust. Kahjukäsitleja Tiit Aaviku hinnangul kõik neist hüvitist ei saa.
“Meile on toodud ka avaldusi, kus varaomaniku kahju jääb omavastutuse piiridesse. See tähendasb, et kahjustused on neil niivõrd väikesed, et väljamakseid praktiliselt ei tule. Kokku hüvitame kahjusid alla 10 000 krooni.”
Päästeteenistuse valvemeeskondadelegi jagus tormi aegu väljasõite mitmes paigas, nii Kuressaares kui Kihelkonnal, Leisis ja Orissaares. Seekord läks õnneks – inimohvreid ei olnud. Üks ohtlikumaid õnnetusi juhtus, kui eterniiditahvel Kuressaares Garnisoni tänava maja katuselt sõitva auto aknasse maandus. Juht kannatada ei saanud, sõiduk aga küll.
Filmitegijad said sügisrajust häid kaadreid
Eestit laastanud rajuilm oli soodne Sulev Keeduse uut filmi “Somnambuul” väntavale võttegrupile Harilaiu poolsaarel, kuna filmimehed said tormist häid kaadreid.
Filmi produtsent Kaie-Ene Rääk rääkis SL Õhtulehele, et Harilaiust jääb Vilsandi kümmekonna kilomeetri kaugusele ja just selles kandis möllas tugevaim tuul, puhanguti 33 m/s.
“Somnambuul” räägib rannarootslastest murrangulisel ajal – 1944. aasta sügisel ja 1945. aasta kevadel.
AARE LAINE

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised