-9 C
Kuressaare
Pühapäev, 5. detsember 2021

Raamatukogus kõlasid metsavennalood

Konservatooriumi üliõpilasena 1943. aastal Saksa mobilisatsiooni eest Soome põgenenud Ottniell Jürissaar, kes sõdis ohvitserina Soomes, jõudis Eestisse naasnuna võidelda Keila ja Tartu all. Seejärel oli ta sunnitud Vene vägede eest pakku pugema ning kolmeks ja pooleks aastaks Läänemaa soodesse metsavennaks jääma.
“Tänu taevale võeti meid siis kinni – saime lahti sellest õudsest elust, saime kongi, kus meile vähemalt iga päev süüa anti,” rääkis Jürissaar, kelle sõnul viis elu teda seejärel Haapsalu vanglast kuni Krasnojarski türmi ja talle määratud eluaegse Siberi – asumiseni välja. Eestisse tagasi jõudis ta alles 1960. aastal.
“Ellu jäin sellepärast, et mul õnnestus laagrite keskuses kapellmeistriks saada,” nentis Jürissaar, kelle sõnul pole tema loometahtmine surnud ei sõjaväe -, metsavenna – ega vanglapäevil. Nüüdseks on kirjanike liidu liikmest vabakutselise luuletaja, kirjaniku ja helilooja sulest ilmunud tosin raamatut, samuti hulgi luuletusi ja laule, mida ta koos kunagiste metsavennalugudega põhiliselt soomlastele (nii Soomes kui siinsetes sanatooriumides), kuid ka teistele Põhjamaa rahvastele tutvustamas käib.
“Nii kogun ma raha oma uute raamatute jaoks,” sõnas ta ja rääkis, et praegu kogub ta raha oma soomepoiste – teemalise raamatu “Kevadepoisid” trükkimiseks.
“Soomlastele räägin metsavenna – aegadest veidi rohkem, sest nemad ei tea sellest palju, eestlastele pole tarvis sellest aga enam nii palju rääkida – see on ju ajalugu. Kõige tähtsam on see, et me võitsime. Ja tähtis on, et ma olen elus ja saan armastusest elu vastu ringi sõita ning oma laule ja lugusid esitada, olla südamlikult koos rahvaga.”
Kuressaares raamatukogus esinedes rõõmustas vanameister selle üle, et ta sai üle mitme aasta jälle eestlastele esineda. Ehkki Jürissaare looming on praegu enam tuntud välismaalaste seas, on tema muusikat esitavad eesti paremad lauljad, orkestrid ja interpreedid hinnanud seda väga kõrgetasemeliseks ja mõneti Raimond Valgre loomingu sarnaseks.
TIIU TALVIST

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised