-5.6 C
Kuressaare
Kolmapäev, 8. detsember 2021

Saaremaa perearstid valmistuvad geenivaramu pilootprojektiks

Eile sai perearstide sellealasele koolitusele ring peale. Kuressaare Raekojas kuulas saalitäis tohtreid, mida projekt endast kujutab. Geenivaramu projekti juhatuse liige ja tegevjuht Krista Kruuv pidas ettevalmistustööde kulgu asjalikuks. Kui ka projekti rahalised garantiid lahendatakse, siis areneb tegevus kiiresti edasi.
Projektijuhil oli hea meel ka selle üle, et auditooriumis leidsid aktiivset vastukaja needki aspektid, mis otseselt meditsiinivaldkonda ei puuduta. “Tegelikult eetika, seadusandlus ja kogu protsessikirjeldus on selle projekti väga oluline osa,” märkis Krista Kruuv.
Projektiga soovitakse haarata vähemalt 10 000 geenidoonorit. Krista Kruuvi sõnul saab Geenivaramu pidevalt oma meiliaadressile pakkumisi. Asjahuvilised küsivad, kus saab geenidoonoriks hakata jne. Projektijuht loodab, et tuleval aastal saavad kolme maakonna perearstid huvilistele seda teenust pakkuda.
Kuressaare perearstikeskuse juhataja Madis Tiigi arvates lähtub perearstide koostöövalmidus kahest aspektist. Üks on see, et praegu on meie riigis üsna aktuaalne infotehnoloogiliste lahenduste leidmine paljude andmekogude pidamiseks, sealhulgas ka terviseandmekogude pidamiseks. “Paraku igapäevane elu näitab seda, et kuigi tegeledes oma patsientidega me tegelikkuses ei tea, milline on nende haigestumus ühte või teise haigusesse, millised võimalused on meil tõbede vältimiseks. Perearstid eelkõige ootavad siit ühtse üleriigilise andmekogu loomist. See hõlbustaks meie tööd andmaks patsientidest täpse ülevaate,” loodab doktor Tiik andmebaasist tulu.
Seminaril selgitati perearstidele, et andmebaaside leket ei tarvitse karta. Kuressaare Perearstikeskuse juhataja Madis Tiigi arvates on kartus pigem emotsionaalne ja tuleneb teadmatusest, kuna sellest probleemist on vähe räägitud. Valgustuslik töö ja asja olemuse selgitamine seisab veel ees.
Perearst Madis Tiik on veendunud, et risk isikuandmete lekkimiseks on tunduvalt väiksem kui tänapäeva ambulatoorsete kaartide süsteemis. Seisavad need kaardid ju avariiulitel ja neile pääseb üsna lihtsasti ligi.
Entusiastlikud perearstid on valmis kasvõi hommepäev geenidoonoreid vastu võtma, kuid tegelikult sõltub see sellest kui kiiresti jõutakse tehnilistes üksikasjades koostöölepeteni. Geenivaramul tuleb leida kogu logistilisele infotehnoloogilisele süsteemile rahaline kate. Perearstidelt nõuab uus ettevõtmine täiendavat infotehnoloogilist taset. “Nii tark- kui riistvara peame täiendama, loodetavasti Geenivaramu aitab,” tõdes doktor Madis Tiik.
AARE LAINE

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised