-1.5 C
Kuressaare
Kolmapäev, 1. detsember 2021

Vello Õunpuu leivanumber oli Kaugatuma kiiruskatse

Paarikümne aasta eest Ladadel ja Moskvitshidel kihutanud võidusõitjate tase oli ühtlane, kümne sekundi sisse mahtus seitse – kaheksa meest. Aga Kaugatuma 11 kilomeetri pikkusel 68 kurviga katsel tegi saarlasest rallipiloot Vello Õunpuu teistega 10 – 15 sekundilise vahe sisse.
“Sõitsime ja jalutasime Ivo Vaheriga selle maa hoolega läbi, vaatasime iga rohututti, ega seal kivi pole, et saaks, kus seest, kus väljast “lõigata”. Juhtus sedagi, et tõmbasime nii kraavi servast läbi, et kraavi kalda peal istuvad pealtvaatajad pidid jalad kokku tõmbama,” meenutas rallis suurmeistri tulemuse välja sõitnud Õunpuu.
Saaremaa seni kõigi aegade parim rallisõitja, kes tervislikel põhjustel pidi 1984. aastal keset hooaega tippspordist loobuma, Eesti rallivõistlusi palju vaatamas enam ei käi. “Hingele teeb haiget, sest ikka veel kisub ennastki “joone peale”,” rääkis praegu aeg – ajalt Soomes Hyväskylä rallit vaatamas käiv Õunpuu.
Õunpuu räägib hea sõnaga oma teisest paarimehest, hilisemast Aavo Pikkuusi legendilugejast Arne Timuskist, kellega tal tuli omal ajal murda läbi paksu ja vedela.
“Mind suutis Timusk taluda, auto iga väiksema jõnksu juures ei hakanud tõmblema, kui mõne oksa tee äärest maha võtsin. Ta ei kaotanud legendi käest. Rallis on sedagi juhtunud, et väikese hüppe järel on legendilugejal näpp paberil järgmise rea peale läinud ja ongi kõik sassis,” rääkis Õunpuu.
Esimese “venelasena” 1982. aastal sotsialismimaade karika võitnud ralliäss Õunpuu meenutas, et välissõitudele ei saanud ka mehaanikud enne, kui polnud parteisse astunud.
“Imekombel jäeti mind rahule, ütlesin, et ma pole parteisse astumiseks valmis ja pean mõtlemisaega võtma. Parteist pääsesin, kuid ohvitser tehti minustki. Liidu koondis oli ju sisuliselt armee all ja reamees ei tohtinud sõita,” jutustas ta.
Kaardilugeja Timuskiga on Õunpuu muuhulgas võistelnud ka Inglismaal ja Saksamaal. 1981. aastal tulid nad Esseni rallil oma masinaklassi võitjaks, see oli Saksamaa ajakirjanduse jaoks tol ajal sensatsioon. Tegemist oli Euroopa meistrivõistluste etapiga, absoluutarvestuses olid Õunpuu – Timusk viieteistkümnendad.
“Järgmisel aastal tehti meile seal vägev bankett, sest Ladade läbimüük pärast meie võitu suurenes tunduvalt,” muigas Õunpuu takkajärgi.
Novembris 52. sünnipäeva tähistav Vello Õunpuu on vanaisa, kes on viimased paar kuud oma veskis möldrina läbi kolme korruse pidevalt üles – alla jooksnud.
“Viimased 10 – 15 aastat pole mul tervis nii hea olnud kui praegu, kus mu kehakaal jälle 80 kilo peale on langenud,” rääkis tänavu oma kümme aastat tegutsenud firma Veskiratas pankroti üle elanud Õunpuu.
“Autokummide protekteerimisest ja kondiitritsehhist jäin ilma, nüüd püüan vaid vilja jahvatamisega uuesti jalad alla saada,” lisas ta.
VELJO KUIVJÕGI

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised