-7.8 C
Kuressaare
Pühapäev, 5. detsember 2021

Riik ei tohi oma kohustusi unustada, hoiatati riigikogulasi

Seda ohtu näeb hiidlane, mittetulundusühingu Arhipelaag juht Toomas Kokovkin ennekõike Lääne – Eesti Biosfääri Kaitseala reformimisel, et mitte öelda likvideerimisel.
“Praegune tendents näitab, et biosfääri kaitseala programmi täitmine liigub mittetulundussektori kätte. See iseenesest on väga mõistlik suund, sest elu edasiarendajad võiksidki kohapeal olla mittetulundusühingud. Ometi ei saa selle protsessi käigus unustada seda, et riik on võtnud UNESCO ees endale teatud kohustused. Tegemist on üsna uuendusliku mõtlemisega looduskaitses tervikuna, sealhulgas säästva arengu programmiga. Väga oluline on see, et riik ei unustaks oma osa biosfääri programmi täitmise juures. Järelikult peaks selles programmis olema kaks poolt: ühelt poolt kohapealsed täitjad, teiselt poolt riik, kes on endale võtnud teatud kohustused,” kõneles Toomas Kokovkin:
Parlamendiliige Laine Tarvis imestas biosfääri kaitseala reformimise üle, öeldes, et normaalselt funktsioneerivat üksust ei tohiks täielikult lammutada.
“Reformi käiku jälgides jääb mulle arusaam, et me ei lähe edasi sealt, kuhu oleme praeguseks jõudnud. Reformijad tahavad luua mingit uut struktuuri, riigi osa ära unustades. Biosfääri kaitsealad on kõigis maakondades teinud head tööd, nagu näeb ette biosfääri kaitsealade arendamise Sevilla strateegia. Tõsi küll, juhtimist, struktuuri ja tegevust tervikuna saab ja tulebki täiustada, aga mitte segaseid ümberkorraldusi teha,” väitis Laine Tarvis.
Arutelul ei saadud üle ega ümber maa maksustamisest. Laine Tarvise arvates võib see minna õigetesse rööbastesse siis, kui antakse rohkem aega. Praegu on maa hindamise seaduse tähtajad väga lühikesed.
“Arusaamatuks jääb seegi, miks on keskkonnaministeerium maa hindajateks määranud kinnisvarafirmade esindajad ja miks nii palju vigu on tehtud maa korralisel hindamisel,” imestas Laine Tarvis.
Samas küsimuses saatis keskkonnaminister Heiki Kranichile pöördumise Riigikogu liige Vambo Kaal, tehes konkreetsed ettepanekud: korralise hindamise tulemused jõustuvad hindamisele järgneva aasta 1. veebruaril ja rakendatakse maa maksustamise läbiviimisel maksustamishinna määramise alusena järgneva aasta 1. jaanuarist.
Kõneks võeti veel püsiühenduse asjaajamise käik, Saaremaa läänesadama rajamiseks tehtav uurimistöö, saarte energiavarustuse ringtoide ja mitmeid teisigi kitsaskohti.
Saarte Kogu eestseisuse esimees Ants Varblane loodab, et riigikogulased võtavad edaspidi tõsisemalt ka väikesaarte erisusi, aidates kitsaskohtade lahendamisele kiiremini kaasa.
AARE LAINE

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised