-2 C
Kuressaare
Esmaspäev, 29. november 2021

NATO baasid Saaremaale?

Eelmisel nädalal külastas Kadriorgu USA Euroopa väekoondise ülemjuhataja asetäitja kindral Carlton W. Fulford. Kindral tutvus Eesti ettevalmistustega NATO -sse astumiseks ja kohtus Arnold Rüütli kui Eesti riigikaitse juhiga.
Kohtumisel kõneles Rüütel Ekspressi teatel Fulfordile oma isiklikust julgeolekukontseptsioonist. Selle kohaselt rajatakse saartele süvasadamad, et suured laevad ligi pääseksid. Samuti tuleks presidendi arvates Saaremaale ehitada võimsatele transpordilennukitele sobiv lennuväli, mille kaudu saaks Eesti võtta vastu rohkem NATO jõudusid.
Rüütel väljendas kartust, et mandrit on võimalik vallutada mõne tunniga. Saari nii kergesti ei vallutata, samuti saaks saartelt suunata mujale Eestisse sissisõjaks täiendavaid jõudusid.
Rüütel soovib Ekspressi andmetel, et NATO aitaks leida välisinvestoreid, kes uute sadamate ja lennuväljade ehitamist rahastaksid. “Valmis objekte saaks tema seisukoha järgi kasutada nii kommerts- kui ka militaareesmärkidel,” kirjutas nädalaleht.
President Rüütli pressinõunik Epp Alatalu ütles Meie Maale, ei presidendil ei ole Ekspressi artiklile esialgu midagi lisada. Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees ja presidendi juhitava riigikaitsenõukogu liige Tiit Tammsaar ütles BNS -ile, et on pahatahtlik rääkida president Rüütli isiklikust sõjalisest doktriinist, kuna tegemist on vaid Eesti julgeolekukontseptsioonist lähtuva teoreetilise aruteluga.
Rahvaliitu kuuluv Tammsaar rääkis, et kontseptsiooni järgi on Eestil kaks erikaitsepiirkonda: Tallinn ning Läänemaa koos Lääne – Eesti saartega. “Ja pole midagi imelikku, kui president riigikaitse kõrgema juhina kontseptsiooni edasi arendab, pakkudes välja uusi ideid, mille üle tasuks diskuteerida,” lisas ta.
Tammsaare hinnangul on selliste rõhuasetustega info levitamise taga isamaaliitlased. “Kutsun üles härraseid isamaaliitlasi leppima kaotusega presidendivalimistel ja otsima vigu oma ridadest,” tähendas Tammsaar.
EESTI EKSPRESS kirjutab:
“Sadama ehitamine toob Saaremaale tublisti keskvalitsuse ja Euroopa raha. Selline projekt on kohalikele mõjukatele ärimeestele alati kasulik. Arnold Rüütli partei Eestimaa Rahvaliiduga on tihedalt seotud Saaremaa kroonimata kuningas Prits Liblik.
/–/Arnold Rüütel sai Saaremaalt presidendivalimistel palju hääli. Sadama ehitamine oleks presidendi tänu oma kodukandile.”
Meie Maa küsis Eesti Ekspressi artiklile kommentaari maavanem Jüri Saarelt:
“Ma pole muidugi pädev kommenteerima Eesti kaitsekontseptsiooni, aga mis puudutab selle sidumist sadamaga, siis selles midagi uut ei ole. See, et Saaremaa Loodesadama vastu tunnevad huvi kaitsejõud ja piirivalve, kajastub ka Undva sadama detailplaneeringus.
Et president sellega välja tuli, pole samuti midagi uut, sest ma ei tea ühtegi Eesti tipp poliitikut, kes ütleks, et ta ei toeta Saaremaale süvasadama rajamist. Eelmine president käis sadama asukohtadega kaks korda isiklikult kohapeal tutvumas ja ütles Eesti vabariigi aastapäeva kõnes, et Undvasse tuleks rajada sadam. See on lihtsalt järjepidevus.
Mis puutub sellesse, et ajakirjanikud on sadamat sidunud Saaremaa ärimeestega, et see toob neile tohutult kasu, siis julgeksin öelda, et see toob kasu tervele Saaremaa rahvale, sealhulgas loomulikult ka ärimeestele.
Kuna olen kolm aastat sadamaehitusega tegelenud, siis tahaks öelda, et Prits Liblik ei ole küll mitte grammigi selle asjaga seotud. Sadamaga on ju põhiliselt tegelenud Kihelkonna vallavalitsus, Saare maavalitsus ja ka poliitilised ringkonnad on teinud ettepanekuid. Konkreetselt Saaremaa ärimeeste nimesid ei oska ma tänase päeva seisuga ühtegi öelda, kes oleks asjaga tõsisemalt tegelenud. Aga loomulikult loob sadam eeldusi Saaremaa ärimaastikule ja kui president ütleb, et tuleks geograafilisi isaärasusi arvesse võtta, siis on selge, et Tapale sadamat rajada ei saa. Sadam tuleb ikka rajada sinna, kuhu saab, ja Saaremaa looderannik Eesti ja Euroopa kontekstis on parim koht.
Mina küll väga loodan, et Eesti poliitline eliit sadama rajamist toetab, iseasi on see, kes sadama teeb ja kuhu see tuleb – see on täna veel lahtine.
Lõpuks ollakse jõutud ka selleni, mida siiani pole tehtud – see on sadama tasuvusuuring. Kui see peab vett, hakkame rääkima sadama asukohast. Kõik praegused jutud asukohast on lihtsalt ühe või teise mehe arvamused. Neid ei saa päris tõsiselt võtta.”
MM

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised