-0 C
Kuressaare
Laupäev, 27. november 2021

Kihelkonna vald pahuksis ehituskeeluvööndi vähendamisega

Juuni algul väljastas keskkonnaminister Heiki Kranichi ringkirja, mille kohaselt peab ehituskeeluvööndi vähendamise taotlus sisaldama kohaliku omavalitsuse volikogu poolt vastu võetud planeeringut koos asjakohaste põhjendustega.
Vaatamata ministeeriumi nõudele esitas Kihelkonna vallavalitsus juuli lõpus Keskkonnaministeeriumile taotluse Vilsandi saarel Peetri maaüksusel ehituskeeluvööndi vähendamiseks 100 meetrile. Valla taotluse aluseks on kodanik Andres Taukari avaldus, kes soovib ehituskeeluvööndisse püstitada palkmaja.
Taotluse esitamisest vallavalitsus isegi ei informeerinud volikogu, rääkimata planeeringu vastuvõtmisest.
Keskkonnaministeeriumi looduskaitseosakonna spetsialist Urve Sinijärv ütles Meie Maale, et korralik taotlus peab olema esitatud planeeringuna, kuhu on lisatud koopia volikogu otsusest ja maavalitsuse seisukoht.
“Praegusel juhul me ei saa kuidagi seda taotlust positiivselt otsustada,” rääkis Sinijärv.
Temaga sama meelt on Saare maavalitsuse arenguosakonna peaspetsialist Raimond Jõearu.
“Kuna tegemist on sellise konfliktse ja niivõrd tundliku asukohaga nagu rahvuspargi territoorium, oleks vald pidanud kindlasti oma taotluses lähtuma ministri ringkirjast,” ütles Jõearu.
Vilsandi Rahvuspargi direktorina Peetri maaüksuse ehitusplaaniga juba aasta – poolteist kokku puutunud Arvo Kullapere on Kihelkonna vallavolikogu esimehena asjast tunduvalt vähem informeeritud.
Küsimusele, miks ei sisalda Kihelkonna valla taotlus volikogu poolt vastu võetud detailplaneeringut, vastas Kullapere: “Jään praegu vastuse võlgu, sest volikogu ei ole tõesti selle küsimusega tegelenud.”
Miks?
“Meile ei ole neid materjale esitatud, see on vallavalitsuse tegemata jäänud töö, muud ma ei saa praegu vastata.”
Rahvuspargi juht vassib
Eesti Ornitoloogiaühingust 2000. aasta talvel ühingu mainet kahjustava tegevuse pärast välja heidetud Arvo Kullapere tegevust on looduskaitsjad jälginud murelikult ka rahvuspargi majandamisel. Kellele ei ole meelt mööda jaanalindude lubamine saarele, kes peab liiga leebeks tema suhtumist ehitustegevusse.
Peetri maaüksusele kavandatava ehitise osas kippus Arvo Kullapere Meie Maale lausa valetama.
Kullapere kinnitas, et rahvuspark ei ole Taukarile ehituseks nõusolekut andnud. Tegelikult teatas Kullapere Keskkonnaministeeriumile, et endise heinaküüni kohale rajatav palkamaja ei kujuta ohtu rahvuspargi kaitseväärtustele.
“Vilsandi Rahvuspargi Administratsioon leiab, et Peetri maaüksusel võib vähendada ehituskeeluala, kui muud seadused seda ei takista,” oli Kullapere seisukoht ministeeriumile.
Siinkohal võiks küsida, miks Kullepere asjaga kursis oleva inimesena pole hoolt kandnud selle eest, et küsimus tema juhitava volikogu menetlusse jõuaks.
Oma kirjas ministeeriumile viitab Kullapere ka viiendate ülemaailmsete vilsandlaste päevade kogukonna arengukontseptsioonile, mille peamisteks mõteteks on säästliku elulaadi toetamine ja elu alalhoidmine Vilsandi saarel.
On iseküsimus, kas säästlik elulaad peab koha leidma just ehituskeeluvööndis.
Urve Sinijärv ütles, et Peetri maaüksusele võiks ehitada juhul, kui seal on ümberringi olemasolev hoonestus ja välja kujunenud ehitusjoon. “Nende andmete põhjal, mis meil on, ei ole võimlik aga ümbritsevat situatsiooni praegu hinnata,” tõdes Sinijärv.
Andres Taukar on asjaajamises pettunud
Soome firma AS Fortum Energia juhatuse liige Andres Taukar ütles Meie Maale, et kui ta 1999. aastal 8 ha suuruse maatüki ostis, jäi talle Arvo Kullaperega vesteldes mulje, et ehitamine keeluvööndisse on võimalik.
“Nüüd on väikese palkhoone püstitamine läinud niivõrd suurele ringile, et ju seda otsust siis ei tule,” lausus Taukar, kelle sõnul ei ole tema väljapoole ehituskeeluvööndit jääv krundiosa ehituseks eriti sobilik.
Taukar ütles, et mereäärset maad ostes soovib ta vähemalt omandi kaudu säilitada õiguse ööpäevringselt legaalselt mere ääres olla. Näiteks Soomes on pea kogu rannikuäärne maa eravalduses ja kuskil niisama mere äärde minna on väga raske. Arvestades põhjanaabrite tungi meie rannikualadele ja seda, et EL-s on maad näo kohta veel vähem, otsustaski Taukar enda sõnul krundi soetada.
AIN LEMBER

Eelmine artikkelPolitseikroonika
Järgmine artikkelPäästeteenistuse info
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised