1.7 C
Kuressaare
Neljapäev, 20. jaanuar 2022

Peeter Tulviste: edu on kergem saavutada kui hoida

“Kõik me kolm oleme mingi muu kohaga Eestimaal ka seotud, ega see mäng niiväga Tartu väravasse ka ei ole,” ütles Peeter Tulviste eile Meie Maale.
On teil mingi seotus ka Saaremaaga?
Suur sümpaatia on Saaremaa minu jaoks alati olnud, kooliajast peale olen siin küllalt palju käinud ja minu arust on see üks eriline kant kogu muu Eestiga võrreldes.
Teie rektoriks oleku ajal loodi Saaremaale Tartu Ülikooli esindus.
Jah, Saare maavanem tuletas seda nüüdki meelde. Tookord kutsusime maavanemad endile ülikooli külla ja just maavanem Saar, kes praegugi samas ametis on, arvas, et jutte on tore rääkida aga teeks midagi konkreetset ja nii me sõlmisime kõige esimese lepingu just Saare maavalitsusega.
Hiljem tulid teiste maakondadega sõlmitud lepingud riburadapidi järele. Minu jaoks oli rõõmustav teada saada, et pärast selle lepingu sõlmimist on suurenenud siit Tartu Ülikooli õppima pääsenud tudengite hulk.
Ometi on riigi tellimus õppekohtadele järjest vähenenud.
Siin on küsimus rahas, sest kõrghariduse omandajate arv on järjest kasvanud, iseküsimus, kes selle kinni maksab. Oma raha eest õppijaid on meil võrratult rohkem, kui keegi oleks osanud arvata.
Omal ajal läksime avalik – õiguslike ülikoolidega sellega alt, et me ei teinud tasulist õpet. Väideti, et kellegil pole niipalju raha, et õppida. Täna on aga Eestis 40 erakõrgkooli ja kõigis jagub õppijaid. Õige pikka aega läks see raha avalik – õiguslikest ülikoolidest mööda ja paljudel juhtudel said siis õppijad oma raha eest erakoolis kehvema hariduse, kui seda sama raha eest oleks saanud avalik – õiguslikus ülikoolis.
Teie põhitöökoht on nüüd Tartu linnavolikogu juhtimine?
Olen poole kohaga ka ülikoolis professor ja eelmisel semestril oli mul neli tundi nädalas loenguid. Peale selle olen Eesti Teaduste Akadeemia liige. Oma sissetulekute vähesuse üle ma ei kurda.
Oma konkurentidest on teil juba edumaa presidendikohale?
Ülemöödunud esmaspäevane valijameeste küsitlus andis mulle 46 protsenti Savi 31 vastu. Ma arvan, et seda edu on kergem saavutada, kui hoida.
Pean tunnistama, et üks asi, mis mulle nõukogude ajast meeldis, oli Tartu linna töörahva saadikute nõukogu määrus, mis keelas kerjamise ja ennustamise Tartu rajoonis ja linnas. See oli väga hea otsus, seepärast ma ei taha kandidaatidevahelist seisu rohkem kommenteerida.
Teie konkurent rahva hulgast, Valdur, lubas oma Maiele, et alustab üle – Eestilist kihutustööd. On see ka teil kavas?
Seda teed peame me kõik käima. Inimesed, kes valima hakkavad, peavad teada saama, mida nad valivad ja keda nad valivad. See on kandidaatide kohustus ennast tutvustada.
Praeguse presidendi suur trump on hea keelteoskus. Mitut keelt valdate?
Inglise, saksa ja vene keeles olen mujal maailmas ülikoolides pidanud loenguid ilma kusagilt maha lugemata. Prantsuse keelt pursin ja hispaania keeles ei lase ennast maha müüa.
MM

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised