-3.4 C
Kuressaare
Neljapäev, 9. detsember 2021

Arsise kellade ansambel esineb Saaremaal

Käesoleva aasta jaanuarist on Arsise kellade ansambel saanud uue näo – nüüdsest näeb Eesti kontserdipublik ansamblit kaheksaliikmelisena. Meie andmetel on selline kooslus esimene omataoline, kus iga mängija käsutuses on kuni 12 käsikella.
Arsise kunstiline juht on endiselt Aivar Mäe, kes on olnud mitmete huvitavate ideede algataja ning täideviija. Tema eestvõttel tegutseb aastast 1996 ka Arsise laste kellade ansambel, kus kõik mängijad on kunagise kammerkoori ARSIS liikmete järeltulijad. 1999. aastal aga avati Aivar Mäe eestvedamisel Tallinnas üks ainulaadne kool – Arsise Kellade Kool, kus jagatakse lastele muusikalisi teadmisi läbi käsikellade õppe.
Oma vähese tuntuse poolest võib käsikellasid pidada unikaalseteks ning sama unikaalne on ka käsikellade ansamblis musitseerimisviis – mängijad ei esita mitte pikemaid partiisid, nagu orkestris tavaks, vaid panevad erinevas häälestuses kellad helisema vaheldumisi. Üks muusik mängib näiteks meloodiast ühed, teine teised, kolmas kolmandad noodid. Niisugune mängimise viis võimaldab ühel mängijal opereerida 6-8 erinevalt häälestatud käsikellaga.
Arsise kellade ansambli repertuaaris on olulisel kohal just originaalmuusika. Käsikelladele muusika kirjutamine polegi nii lihtne, sest tegemist on üsna vähe tuntud muusikainstrumentidega. Kuid eesti heliloojatest on siiski nii mõnigi sulge proovinud, nagu eelpool mainitud Rene Eespere ja Peeter Vähi ning nooremast põlvkonnast Timo Steiner.
Enamalt jaolt mängib ansambel klassikaliste muusikateoste seadeid kuulsatelt autoritelt nagu Bach, Händel, T&eth,aikovski või Gershwin.
Ansambli valduses üks maailma täiuslikemaid komplekte
Arsise esituses on kellade muusika kõlanud mitmel pool maailmas – Skandinaavia maades, Itaalias, Hispaanias, Prantsusmaal, Lõuna – Aafrikas. Ameerika mandril on ansambel käinud juba kuuel korral, kus kellade muusika kõige laiemalt levinud.
Kellamängijad on koos musitseerinud alates 1993. aastast. Iga aastaga on täienenud ansambli kellade komplekt. Võib öelda, et nüüdseks on ansambli valduses üks maailma täiuslikemaid komplekte, mis koosneb seitsmest oktaavist inglise käsikelladest ning 5&frac12, oktaavist handchime&rsquo,i nime kandvatest kelladest. Kõik on nad valmistatud Ameerika Ühendriikides, Malmark&rsquo,i Incorporation&rsquo,i käsitöönduslikus kellatehases.
Kahel korral on ansamblil olnud võimalus külastada eelpool mainitud käsikellatehast New Yorgi lähistel ning jälgida kellade valmimise protsessi oma silmaga.
Kui Tallinna lastel on võimalik katsetada ning avastada kellamängimise kunsti Arsise Kellade Koolis, siis saarlastel ja muhulastel avaneb see võimalus Muhu ja Laurentiuse kirikus.
TIINA KODUMÄE,
Arsise mänedzher

Eelmine artikkelTööpuuduse kasv aeglustub
Järgmine artikkelPolitseikroonika
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised