-5.6 C
Kuressaare
Kolmapäev, 8. detsember 2021

Abruka firma saab linnavalitsuse vahendusel kaatri

Abruka Arenduse OÜ juhatuse esimees Vambola Lepik ütles, et tema käsutuses on juba eelmisel aastal toonase piirivalveameti peadirektori Tarmo Kõutsi poolt allkirjastatud dokumendid, mis ütlevad, et piirivalvekaater 007 tuleb tasuta ühistu käsutusse anda.
“Kuna seaduse kohaselt riigivara otse ühistule anda ei saa, tuli linnavalitsus appi ja vahendab kaatrit meile,” lausus Lepik.
Linnavalitsuse linnavaranõuniku Margo Sooääre sõnul nõustus linnavalitsus kaatri enda bilanssi võtmisega tingimusel, et linnale ei tõuse aluse pidamisest kulusid.
“Enne oli Abruka Arenduse OÜ pöördunud samasisulise palvega Kaarma vallavalitsuse poole, kuid sealt ei tahetud nendega vist koostööd teha,” lausus Sooäär.
Kaarma vallavanem Ülo Vevers osutas, et kunagi Vambola Lepik valla poole kaatri küsimuses tõepoolest pöördus. “Olime nõus seda tegema, aga keegi volikogus asja ei algatanud,” sõnas Vevers. Tema sõnul ütlesid merendusega tegelevad inimesed vallavõimudele, et piiirvalvekaatri 007 kohandamine reisijate ja kauba vedamiseks on täiesti ebaotstarbekas.
Kuressaare linnavalitsus on Margo Sooääre sõnutsi riigile tarbetutut vara huvitatuile samasugust skeemi kasutades ka varem vahendanud. Näiteks sai hiljaaegu Kuressaare huvikeskus enda käsutusse varem politseile kuulunud auto.
Sooäär lisas, et kaater jääb põhiliselt liiklema Kuressaare linna piiresse jääva Roomassaare sadama ja Abruka saare vahel ning ei ole välistatud, et linn saab kaatrit ka ise mõnikord kasutada. Näiteks külalistele merelt linna näitamiseks.
Saaremaa piirivalvepiirkonna logistikaülem Teet Kiik lausus, et hetkel Nasva sadamas seisvast kaatrist on järel vaid kest ja seegi pole komplektne. Kiige hinnangul oleks laeva kordategemiseks vaja umbes poolt miljonit, sest ainuüksi uus mootor maksab vähemalt 200 000 krooni. Vambola Lepiku sõnul ta eriti suurte summade väljakäimise vajadust ei näe. Näiteks kõlbavat laevale jõuallikaks ka mõne traktori mootor.
Praegu kasutab Abruka Arenduse OÜ Saaremaaga ühenduse pidamiseks kunagi Saare Kaluri poolt soetatud puulaeva.
Väikesaarega peab ühendust ka Kaarma vallale kuuluv alus Heili. Sellel paar aastat tagasi miljoni krooni eest Soomest ostetud alusel pole aga jääklassi ning seetõttu ei sobi ta Vambola Lepiku sõnul näiteks kasvõi sadade lammaste Kuressaarde tapale toimetamiseks.
Vallavanem Veversi hinnangul on Kaarma vald siiamaani laevaühendust Abrukaga edukalt korraldanud ning suurema kauba veoks muretses vald järeleveetava pargase. “Nii et ei ole probleem ka suuremagabariidiliste kaupade veoga. Selle pargasega on isegi autot saarele veetud,” sõnas Vevers. Kuigi Tarmo Kõuts lubas kaatri abrukalastele juba eelmisel aastal, hakkasid asjad liikuma alles hiljaaegu ja seetõttu jõudis piirivalveamet kaatri vahepeal 20 000 kroonise alghinnaga enampakkumisele panna.
“Praegu veel ei teagi täpselt, kuidas see asi läheb, kuid niipalju olen kuulnud, et nad vist peatavad selle enampakkumise,” lausus Vambola Lepik.
Piirivalve logistikaülema Teet Kiige kinnitusel on praegu enampakkumine veel jõus. Kiik ei osanud öelda, kas kaatri ostmise vastu ka huvi üles on näidatud.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised