-3 C
Kuressaare
Pühapäev, 28. november 2021

Kahjumis Kuressaare Veevärk pillab raha aktsiate ostuks

AS Kuressaare Veevärk on sõlminud Kuressaare linnavalitsusega lepingu linnale kuuluva AS Eesti Veevärk 82 aktsia (4,8 % osaluse) ostuks 410 000 krooniga, mis on viis korda kallim aktsiate nimiväärtusest. Mujal Eestis ei ole Eesti Veevärgi aktsiate eest nii kõrget hinda makstud.
AS Kuressaare Veevärk juhatuse esimees Illar Noot ütles Meie Maale, et aktsia hind määrati ennenägematult kõrge seetõttu, et vältida teisi ostjaid ja jätta aktsiad Kuressaarde. Noot keeldus Meie Maale ütlemast, kust võtab kahjumis veevärk aktsiate ostuks raha.
“Me eeldame, et kui läheb ostuks, siis me selle raha ka kokku saame,” lausus Noot.
Kuressaare linnavalitsuse linnavara nõunik Margo Sooäär ütles Meie Maale, et ettepaneku Eesti Veevärgi aktsiate müügiks tegi linnavalitsusele Kuressaare Veevärgi juht Illar Noot, kes pakkus 1000 – kroonise nimiväärtusega aktsia eest 3000 krooni.
Linnavalitsuse istung pidas vajalikuks tõsta aktsia hinda 5000 kroonile.
Viimastel nädalatel oma osalust Eesti Veevärgis 50 protsendile kasvatanud AS Tartu Veevärk juhatuse esimees Toomas Kapp ütles Meie Maale, et nende firma on ostnud aktsiaid odavamalt kui Kuressaare Veevärk. Näiteks Paide linna osaluse omandamisel tänavu veebruaris maksid tartlased Eesti Veevärgi aktsia eest 2700 krooni. Kõige viimaste tehingute puhul on ostuhind olnud küll kõrgem, kuid jääb siiski Kuressaare omale alla, kinnitas Tartu Veevärgi juht.
Kapi sõnul ei saa ta aru, miks ostis Kuressaare Veevärk aktsia 5000 krooniga.
“Kui linna soov oli müüa aktsiad Kuressaare Veevärgile, olnuks ka teistsuguseid võimalusi selle soovi realiseerimiseks,” ütles Kapp.
“Soovitan vaadata, kuidas Tartus erastati möödunud aastal soojamajandust – aktsiate kasutusvaldus seati teise isiku kasuks ja kellelgi võõral polnud põhjust enam aktsiaid osta.”
Eesti Veevärgi aktsiaid omavad omavalitsused on hakanud ettevõtte aktsiaid müüma seoses Eesti Veevärgi koordineerimisel toimunud kohalike omavalitsuste keskkonnaprogrammi (KOK) lõppemisega. Programmi raames said 13 linna välispankadelt laenu veemajanduse parendamiseks. Nüüd, kus Eesti Veevärk tegeleb vaid projektide juhtimisega, konsultatsioonidega ja torustike hooldusega, on omavalitsuste osalus muutunud mõttetuks.
AS Tartu Veevärk juhatuse esimees Toomas Kapp ütles, et nende eesmärk on kaasata Eesti Veevärki välispartner ja hakata väiksematele vee – ettevõtetele oskusteavet pakkuma.
Linnavalitsus rikkus pankadega sõlmitud kokkuleppeid
Vastavalt Kuressaare linna poolt Euroopa investeerimispankadega EBRD ja NEFCO allkirjastatud omavalitsuste keskkonnaprogrammi toetuse ja finatseerimise lepingule peab linnavalitsus Eesti Veevärgi aktsiate võõrandamise puhul pankadelt luba küsima.
Linnavalitsuse pressiesindaja Reet Truuväärti sõnul ei ole linnavalitsus pankadega ühendust võtnud, pankade teavitamine olevat jäänud Eesti Veevärgi peale.
Eesti Veevärgi juht Arvo Keller selgitas Meie Maale, et Eesti Veevärk teavitas tõepoolest laenuandjaid Kuressaare plaanist aktsiaid võõrandada.
“Teatame pankadele pärast seda, kui oleme saanud aktsiate võõrandamise lepingu või mingisuguse aktsiate üleandmise paberi,” selgitas Keller, kelle sõnul näeb teavitamist ette Eesti Veevärgi ja pankade vahel sõlmitud laenuleping.
Keller möönis, et Eesti Veevärgi laenuleping ja omavalitsuste keskkonnaprogrammi toetuse ja finatseerimise leping on kaks eri asja.
Seega räägivad Kuressaare linnavalitsus ja Eesti Veevärk erinevatest lepingutest, kusjuures Eesti Veevärk on oma kohustuse pankade ees täitnud, linnavalitsus aga mitte. Nimelt ei oleks linnavalitsus tohtinud aktsiate müüki üldse enne välja kuulutada, kui pankadelt luba käes.
Illar Noot: Veevärk võib aktsiate ostust loobuda
Illar Noot, miks on Kuressaare Veevärgil vaja osta Eesti Veevärgi aktsiaid?
Arvasin algul, et meil oleks aktsiatest rohkem kasu kui linnal, võib-olla oleks isegi majanduslikku tulu tõusnud. See on heas mõttes äri ja ma ei saa oma äriideed laialt levitada. Aga liiga kiire muutus aktionäride ringis paneb selles natuke kahtlema. Tekkinud on väga suuri aktsionäre ja meie oma väikese osalusega ei oma enam mingisugust tähtust.
Tekibki küsimus, et vee – ettevõte on ise kehvas majanduslikus olukorras ja ostab ligemale poole miljoni eest paki kasutuid aktsiaid. Kellel on sellist tehingut vaja?
Tekitab küsimuse jah. See on natukene tundlik teema ja võib tekitada imestust, kui seda mustvalgelt lahata. Aga hetkel, kui sai asja hakatud ajama, olid teatud nüansid, milles me nägime pikemas plaanis võimalusi oma majandusseisu tugevdada. Kuigi tänaseks on leping tehtud, olen ma hakanud kahtlema, kas me aktsiaid üldse enam ostame.
AIN LEMBER

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised