-3.4 C
Kuressaare
Neljapäev, 9. detsember 2021

Saaremaa jõutõstmine 20

Kuigi Saaremaa mehed Mati Sepp ja Sergei Klimov osalesid Paides toimunud jõutõstmisvõistlustel juba 1979. aastal, avastasid Saaremaa tõstjad enda jaoks uue spordiala lõplikult kaks aastat hiljem Põltsamaal toimunud võistlustel.
“Seal saime teiste Eesti meeste käest teada, et selline ala nagu jõutõstmine on ka olemas,” meenutab üks alale alusepanijaid Joosep Pupart, kelle sõnul näidati samas kätte ka esimesed nõksud.
Kuna enamus Saaremaa tõstjaid olid selleks ajaks juba 40 aastased ja jõutõstmine ei nõua sportlaselt kiirust, siis sai uus ala meeste seas kiiresti populaarseks. Autobaasi juhtkonna soosimisel ehitati endale ühiskondlikus korras spordihoonesse sobivad ruumid. Vajalik inventar keevitati algul ise ja alles hiljem õnnestus Tallinnast korralikud vahendid muretseda.
Puparti sõnul oli algus raske, sest meie meestel puudus treeninguteks vajalik metoodika ja harjutada tuli enamasti oma tarkusest.
“Niipalju kui me ajakirjadest ja mandrimeestelt teada saime, niipalju ka rakendasime,” märgib Pupart, lisades, et trenni tehti kolm korda nädalas ja norm oli iga kord 10 tonni teise koha peale tõsta.
Ala kogus kiiresti populaarsust
Saaremaa jaoks uueks spordialaks saanud jõutõstmine kogus kiiresti populaarsust ja 1982. aastal toimunud esimestel võistlustel oli osalejaid juba 16.
“Mehi hakkas kohe juurde tulema ja huvi tekkis päris kiiresti,” tõdes Pupart, kelle sõnul toimus kiire areng ka tulemustes.
Esimesed mehed, kes Saaremaal kogusummas 600 kg täis said olid Edgar Mänd ja Joosep Pupart.
Uue ala harrastajad koondusid Saaremaa jõutõstmisklubisse, mille embleemil oli Karu. Mandril hakati võistlemas käima 1982. aastal ja Puparti sõnul oli tollal sõitudega üsna lihtne.
“Transpordiga ei olnud probleeme, sest autobussi saime autobaasi juhtkonna nõusolekul üsna lihtsalt,” tõdeb ta, märkides samas, et ega kohalikelt spordiametnikelt toetust küll ei saanud ja kõike tuli ikka teha omal käel.
“Vaadati, et kapitalistlik spordiala.”
Noortel hoitakse silma peal
Viimastel aastatel on Saaremaa jõutõstmine koondunud peamiselt kahte klubisse – Saaremaa raskejõustikuklubi ja JõuMees. Ala traditsioone viivad edasi mitmed andekad noorsportlased, kellest Kosmar Lempu on jõudnud juba rahvusvahelisele areenile.
Joosep Puparti sõnul hoiavad veteranid toimuval silma peal ja jälgivad, mida nooremad mehed teevad.
“Hea, et vähemalt midagi tehakse,” märgib Pupart, kes leiab, et tänapäeval ei ole sugugi kerge jõutõstmist harrastada.
“Vanasti pidi tööl käima ja see jättis võimalusi ja jõudu ka trenni tegemiseks. Nüüd peab tööd tegema ja trennis käimiseks on aega vähem.”
“Kui me poleks omal ajal jõutõstmisele alust pannud, vaevalt oleks meie raskejõustiklased nii kaugele jõudnud,” tõdeb Pupart lõpetuseks.
ALVER KIVI

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised