-3.4 C
Kuressaare
Neljapäev, 9. detsember 2021

Saare Paat vuntsib Lennuki müügikõlblikuks

Projekti “Eesti lipp ümber maailma” eelarve enne reisi algust oli 6 miljonit krooni, sellest laeva hind koos seadmete ja varustusega 4,5 miljonit.
Ümbermaailmareisi teine tüürimees Tiit Riisalo ütles Meie Maale, et nüüd on meeskond kulud kokku võtnud ja see näitab kokkuhoidu, hakkama saadi 5,5 miljoni krooniga.
Paraku pole reisi organiseerija, kaugpurjetamisseltsi Deetis majanduslik olukord olnud rõõmustav ja meeskond oli sunnitud võtma 2,5 miljonit krooni laenu arvestusega, et laenu tagasimaksmiseks müüakse laev maha.
“Meie kingiks Lennuki kõige parema meelega Eesti Merehariduskeskusele, et sealsed kadetid saaksid purjetada, küllalt suur meeskond saaks pikki vahemaid katta,” ütles Riisalo.
Merehariduskeskusel on küll oma jahtklubi olemas, kuid selle aastaeelarve ei kannata laenuvõlga kustutada. Riisalo andmetel on purjejahi õppelaevaks andmisest ka ääri – veeri juttu tehtud, et kultuuriministeerium kalkuleeriks kooli jahtklubi eelarvesse vajaliku summa raha, kuid eelarvete defitsiidid ja vähendamised on riigiasutuste tänane päev.
“Praegu on töös variant, et mõned Lennuki vahetusmadrused üritavad kokku saada n.ö. laevaühistut. See tähendab, et kümmekond inimest paneksid raha kokku ja ostaksid laeva ära, purjetaks ise ja laseks teistel ka sõita,” selgitas kõrgkooli avaliku halduse eriala lõpetanud Riisalo. Tõnis Arro on selle ettevõtmise eestvedaja ja juuni keskpaigani on sellise seltskonna kokkusaamiseks aega.
“Kui see ei õnnestu, peame ostjat hakkama mujalt otsima, kuigi meeskonna suur soov on, et Lennuk jääks Eesti lipu all edasi purjetama.”
Mereajaloolane Bruno Pao arvas, et ümbermaailmareis mitte ei vähendanud laeva hinda, vaid tõstis seda veerandi võrra.
“Nüüd on see eriline kaup, laev pidas vapralt vastu, meeskond sai tubli teoga hakkama, Lennuk on kuum nimi, seda näitas ka laeva vastuvõtt Roomassaares,” rääkis Pao.
Meeskonna kapten Mart Saarso märkis, et Lennuk on oma käigu saanud Abruka vetes, sest laeva proovisõidud tehti siin. Kui kaugetes sadamates tervitasid pärismaalased Lennukit tantsu ja kookospähkli piimaga, siis Roomassaares tervitasid seilajaid Pihtla mehe Arne Trei koduõlu ja Valjala rahvatantsijad.
Saare Paadi direktor Peeter Laum ütles, et tuleval teisipäeval, kui meeskond on laeva päästevarustusest, pürotehnikast ja isiklikest vahenditest tühjendanud, kontrollivad nemad laeva põhjalikult üle ja uurivad, kas reisi jooksul pole mingeid vigu tekkinud.
Meeskonna reisist kokkuvõtete tegemine on kavandatud juunikuu keskpaigas Vahase saarel.
VELJO KUIVJÕGI

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised