-7 C
Kuressaare
Laupäev, 4. detsember 2021

Vigala Sass teeb solgist raha

Hiljuti kaitsesid mehed reovee puhastamise oma leiutatud meetodit ja seadet ning said sellele patendi.
Tavaliselt pannakse solgivett puhastama mikroorganismid, mis vajavad oma elutegevuseks palju hapnikku. Reoveele on vaja lisada mitmesuguseid keemilisi ühendeid, et saada kätte näiteks fosfor ja lämmastik. Heintalu ja Reinmetsa puhastusseadme puhul jookseb reovesi septikust – mahutist ilma pumpamiseta isevoolu mööda kerge kaldega torustikke ja maa – aluseid mahuteid pidi bioväljakule, kus kasvavad taimed ja mikroorganismid selle ära puhastavad.
Neid taimi, mis võiksid edukalt reovett puhastada, on Eesti kliimas Heintalu hinnangul umbes 70 liiki.
Lisaks annab selline puhastussüsteemi juurde tekkiv ökosüsteem pesitsusvõimalusi paljudele lindudele ja loomadele.
Bioväljaku võib Reinmetsa sõnul teha nii suure, et taimed tarbivad reovee ise ära, või suunata juuretsooni läbinud ja lõpuks täielikult puhastunud vesi kraavi. Samuti on võimalik teha reovee baasil tiike linnutoiduks kasutatavate karplaste, näiteks järvekarpide kasvatamiseks.
Reinmets unistab, et Eestis hakataks reoveega kasvatama ka tehnilisi kultuure, millest saab toota piiritust, taimset õli ja kiudaineid, näiteks lina.
“Selle asemel et osta sisse kallist naftat, võiksid talunikud kasvatada ka kultuure, millest valmistada mootorikütust,” ütles Reinmets.
MERIKE PITK,
Maaleht

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised