-2 C
Kuressaare
Pühapäev, 28. november 2021

Kolme saare sotsiaal – ametnikud Pärnus

Projekti “Omavalitsuste poliitilised ülesanded sotsiaaltöö arengus ehk omavalitsuse roll erihoolekande korraldamisel” raames olid seljataha jäänud omavalitsuste poliitikute kahepäevane koolitus Kärdlas ja Kuressaares, nädalane hiidlaste ja saarlaste õppereis Ojamaale ning kodutöö. 19. – 20. aprillil tehti Pärnus kokkuvõtteid ning planeeriti edasist koostööd.
Saaremaa töörühmade kogutud andmed kandis ette Saare maavalitsuse sotsiaal – ja tervishoiuosakonna juhataja asetäitja Lea Pool. Ettekanne andis hea ülevaate Saaremaa sotsiaalhoolekande hetkeolukorrast ning tõi välja ka rea probleeme, mis ootavad uusi lahendusi.
Ministeerium ei tea valdade kulutusi
Sotsiaalministeeriumi asekantsler Riho Rahuoja nentis oma ettekandes, et erinevates omavalitsustes on nii tulumaksu laekumine, rahvastiku ealine struktuur kui ka teenuste vajajate arv äärmiselt erinev. Ta tõdes, et riiklik sotsiaalhoolekandeseadus andis omavalitsustele võimaluse sotsiaaltööd teha, kuid ei sundinud seda tegema. Seega on valdade rahaeraldised sotsiaaltööks samuti väga erinevad ning ministeeriumil puudub tegelik ülevaade, kui palju vallad oma eelarvetest sotsiaalprobleemide lahendamiseks kulutavad.
Pärastlõunal moodustati kolm töörühma põhimõttel “seitse saarlast, kaks hiidlast”. Ühiselt tuli analüüsida, kas lõppenud projekt on selles osalenutele midagi andnud, kas oleks mõtet jätkata ja kui, siis millisel teemal. Kõik kolm töörühma pidasid oluliseks saadud teadmisi, kogemusi ja tutvusi, mis on eelduseks koostöö tekkimisel. Projektitööd sooviti jätkata lastehoolekandega seotud teemadel.
Poliitik peab oskama leida lahendusi
Raskeimaks pähkliks osutus neljas küsimus: konkretiseerida poliitikute ja ametnike vastutus. Projektis osalenud Ake Svensson kinnitas, et see probleem pole ka Rootsis võõras ja nemad on jõudnud poliitikute väljaõppeni, kuna küsimused, mida poliitikud lahendama peavad, muutuvad aasta – aastalt keerulisemaks.
“Poliitik peab oskama leida lahendusi. Ta peab süsteemi mõistma, et võtta vastu keerukaid otsuseid. See on väga tähtis, kuna rahvas valib poliitiku, et see esindaks rahvast, järelikult peab poliitik tundma valdkonda, millega ta tegeleb,” tõdes Svensson.
Järgmisel hommikul toimunud pidulikul projekti lõppkoosolekul arvas Saare maakonnaarst Madis Allik, et sotsiaaltööd teevad inimesed, kes on natuke peast segi, sest soovid ja plaanid on suured, aga raha on alati vähe.
“Siis peabki unistama, tänu sellele oleme kõik natuke paremad ja targemad,” ütles ta vastuseks ojamaalaste imestusele, kuidas nii vähese rahaga üldse sotsiaaltööd teha saab.
HARDA ROOSNA

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised