-1.1 C
Kuressaare
Neljapäev, 2. detsember 2021

Holostovi Kinnisvara eelistab arendustegevust

Vjat&eth,eslav Leedo, miks loodi 1992. a firma Holostovi Kinnisvara AS?
Kuressaare kesklinnas asuv Holostovi kompleks oli esimene kinnistu, mis Eesti Vabariigi ajal kinnistusse kanti ja firma loodi selleks, et kompleksi hallata ning arendada. Firma tegevjuht on Kristjan Leedo, mina olen juhatuse esimees.
Kas hoonete kompleks on olnud tagatiseks laenude saamisel?
Loogiline. See oli kohe üks mõte, kui selle kinnistu sain. Ega keegi ju niisama ilusate silmade eest laenu anna. Tähtis on, et krediiti ei tohi võtta nö ärasöömiseks, vaid millegi arendamiseks. Kui krediite üleliia ei võta, siis on kõik OK.
Kui suured summad on läinud Holostovi kompleksi arendamiseks?
Mitmed head miljonid. Maja rendist suurem osa läheb maja parendusse. Oleme maja järk-järgult remontinud, mitte võtnud ehitustöödeks korraga suuremat laenu.
Vesi ja kanalisatsioon on nüüd majas olemas, keskkütet pole olnud vajadust panna – piisab elektriküttest, majal on uus kivikatus. Kindlasti on rentnikel mulle veel pretensioone, aga püüame jõudumööda teha.
Mis saab Holostovi kompleksi vanast puuosast?
Sellel osal ei ole arhitektuurilist väärtust ja kindlasti tuleb selle asemele uus ehitus. Millal see tuleb, ei oska veel öelda, aga milline see tuleb, seda peavad ütlema juba arhitektid. Minul ei ole mingit kinnisideed, et just selline peab olema.
Kas Holostovi siseõu kontserdipaigana oli teie idee?
Kontsertide korraldamine ei olnud minu idee – olid lihtsalt inimesed, kes tahtsid ja tahavad seda teha. Minu kinnisidee oli see kole hoov korda teha ja nüüd olen rahul, et hoov on korras ja inimesed saavad seal midagi teha. Rahaliselt ei tasu see projekt lähemate suvedega muidugi ära, aga kinnistu väärtus on sellega tõusnud. See pole mahavisatud raha.
Kuidas on Holostovi Kinnisvaral läbisaamine muinsuskaitsjatega?
Olen elu aeg aktsepteerinud nende inimeste seisukohti, sest ma olen ise selles vallas rumal ja mul ei ole maitset – kui ise ei tea, kuidas teha, pead aktsepteerima spetsialistide seisukohti.
Ega nende nõuded ole kuskilt laest võetud ja muinsuskaitsjatega tuleb suhelda. Minu arust ei ole nende nõudmisi raske täita ja Tõnu Sepp ning Lilian Hansar ei nõua midagi utoopilist. Ei tea, mida inimesed Kuressaares muidu ära teeksid, kui üldse mingeid nõudeid ei oleks.
Ma ei ütleks, et vanamoodi tegemine on kulukas. Kulukas on siis, kui teed enne valesti ja pärast pead ümber tegema. Kui ma mõne seisukohaga ei taha nõustuda, siis vaidleme ja püüame leida kompromissi.
Sellega maja väärtus ju tõuseb, kui restaureerimistööd on õigesti tehtud.
Millised majad Kuressaares on veel Holostovi Kinnisvara hallata?
Tallinna 11 ja Uus-Roomassaare tänavasse kerkiv pansionaat.
Käivad jutud, et kui linnavalitsuselt ostis Tallinna 11 ära samas majas töötav baarmen, juba siis oli seal taga Leedo raha?
Mina kuulen jutte väga vähe. Meie tegime omanikule ettepaneku maja maha müüa ja ta oli nõus. Mina ei ole talle ostuks mingit raha andnud, mees võttis oma äriidee peale ärikrediiti ja ostis Tallinna 11 ära. Paar kuud tagasi pakkusime meie, et ta maja ära müüks, mees hindas olukorda ja müüs maja maha. Ütleme nii, et me leidsime ühise keele – endine omanik on rahul ja meie oleme rahul. See on normaalne lähenemine.
Millises seisukorras on Tallinna 11 hoone?
Üsna kehvas – paljud asjad vajavad väljavahetamist. Remontimisel kasutame sama taktikat, mis Holostovi peal. Korraga palju ei tee, vaid jupphaaval, nii kuidas renti laekub. Maja jääb äripindadeks ja plaanis on välja ehitada ka teine korrus. Alles jäävad mõned endised rentnikud, juurde on tulnud kasiino, tuleb spordipood.
Kas Uus – Roomassaare tänavasse ehitatav hoone oli varem Saaremaa Laevakompanii bilansis?
Jah, aga paar kuud tagasi tõime ta Holostovi Kinnisvara alla. Laevakompanii bilansis oli see hoone formaal – juriidiliselt, aga juba kaks aastat tegi seal arendustööd Holostovi Kinnisvara.
On see maja pansionaat või eramu?
See on pansionaat, mõeldud majutuskohana, aga see ei välista, et ma ei võiks seal elada ja näiteks ise pansionaati pidada.
Kui ma esitasin oma soovid Ado Eigi Arhitektuuribüroole, siis oli minu soov, et majas oleks 14 – 16 majutuskohta, ühine vaba aja veetmise koht, talveaed ja eluruumid teenindavale personalile.
Üksi oma perega ma sellises suures majas küll elada ei taha – mul hakkab seal igav ja hirm. Mul pole vaja tohutuid ruume, et seal rulluiskudega ringi sõita.
Kas see maja ei tundu liiga raskepärane?
See on arhitekti küsimus. Mind ei üllata ega ehmata siin elus midagi. Mina ütlesin, milliseid ruume ma tahan ja arhitekt tegi projekti. Esimest varianti ei kiitnud Lilian Hansar heaks, aga sellel lahendusel on heakskiit olemas. Arhitektid on oma ala õppinud, las nad siis teevad, mina neid õpetama ei lähe. Ise elan ma aga kõige parema meelega Saarekülas oma talumajas.
Spetsialistid on öelnud, et Saaremaa ärimehed ostavad endale ruumide sisustamiseks väga vähe kohalikku vana mööblit ja nii rändab see siit välja.
Ma olen väga rumal muinsuskaitse ja arhitektuuri alal ja ma kasutan spetsialistide abi. Kui ruumide disainer ütleb mulle, et siia tuleb osta vanu asju, teen ma seda. Muidugi on kahju, et paljud asjad Saaremaalt välja rändavad, aga nii fanaatiline vanade asjade austaja ma ka ei ole, et neid endale põhimõtte pärast pööningule seisma ostaksin.
Kas Holostovi Kinnisvaral on plaanis ära osta ka Tallinna 9 hoone?
Praegu on see maja Saare EREKi bilansis, aga me kavatseme selle EREKi käest ära osta, kui me hinnas kokkuleppele saame. See jääb EREKi juhatuse otsustada, kas ja millise hinnaga nad hoonet müüa tahavad.
Loogiline oleks, et kinnisvarad koonduksid kõik ühe firma kätte, siis oleks haldamine paindlikum.
Kas Holostovi Kinnisvaral on peale linnamajade veel kinnisvara?
Oleme ostnud Saaremaal mõned perspektiivsed maatükid, kuhu tulevikus võib puhkekohti ehitada. Mõned maatükid oleme ka edasi müünud, kuid kinnisvara ost – müük ei ole meie rida. Silm on peal mõnel mandri kinnistul, aga välismaale veel ei ole kippunud.
Kas kardate ka krahhe?
See on eluaeg nii olnud, et tõusud ja mõõnad käivad vaheldumisi nagu ilus ja vihmane ilm. Kui vihma sajab, leiate endale vihmavarju, nii tuleb ka majanduses see vihmavari leida.
HELI SALONG

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised