-2 C
Kuressaare
Esmaspäev, 29. november 2021

Saare kohtus venivad vaid üksikud kohtuasjad

Esmaspäeval lükkas kohtunik maikuusse edasi kohtupidamise suuremahulise käibemaksupettuse korraldamises süüdistatava kino Scala ja ööklubi 007 juhataja Peeter Palusaare üle.
Politsei algatas väidetava pettuse uurimiseks kriminaalasja 15. aprillil 1999. Pärast eeluurimise lõppu saadeti kohtusse süüdistuskokkuvõte, kus OÜ – le Panga EA, mille juhatusse Palusaar kuulub, pandi süüks poole miljoni kroonise maksupettuse korraldamist.
Tänaseks on istungeid erinevatel põhjustel edasi lükatud neli korda. Viimati, üleeile hommikul vahetult enne istungit esitati kohtule arstitõend, mille kohaselt on Palusaar haige.
Politseiuurija Helmut Sääsk meenutas, et OÜ Panga EA kriminaalasja eeluurimise ajal oli tal samuti teinekord raskusi Palusaarega silmast – silma kohtumiste korraldamisel, sest ka toona oli mehel tervisega probleeme.
Peeter Palusaar kinnitas Meie Maale, et lebab tõepoolest tõvevoodis. Tema väitel ei olnud kohtupidamise varasemad edasilükkamised tingitud temast.
“Ühel korral ei saadetud välja kohtumaterjale, ühel korral oli advokaat haige, minu haiguse tõttu lükatakse edasi esimest korda,” lausus Palusaar.
Loodetakse aegumisele
Sääse väitel on pidev haigeolek mõeldud eeluurimise ja kohtupidamise takistamiseks ning venitamiseks.
“Venitamistaktika põhjus on lihtne – loodetakse kohtuasja aegumisele. Menetlusaeg jookseb ju edasi ja mängitakse selle peale, et küll selle viis aastat (teise astme kuriteo kohtuasja aegumise tähtaeg – toim) mööda saab,” ütles Sääsk.
Peeter Palusaare kinnitusel on ta igati huvitatud kohtuasjaga ühele poole jõudmisest.
“Kaua see ikka üleval seisab, kuid kõik asjad peavad käima seaduse kohaselt ning kohtunik lükkab asja edasi vaid juhul, kui selleks on motiveeritud põhjendus,” ütles Palusaar.
Uurija Sääse sõnul pole kohtuasjade venimine Saaremaal suur probleem, küll aga on sellega hädas Eesti kohtusüsteem tervikuna. Lisaks Palusaare asjale on Saaremaal venima jäänud Sääse menetletud endise Kuressaare linnavalitsuse liikme Illar Tenno pettuste kohtulik arutelu. Tenno üle üritatakse taas kohut pidada samuti maikuus. Kui need üksikud näited välja arvata, peetakse Sääse sõnutsi Saare kohust Eesti üheks kiiremini menetlevaks kohtuks.
Saare maakohtu esimees Kristel Pedassaar sõnas, et Saaremaal on venivaid kohtuasju väga vähe. Kohtunik ütles, et üheks venimise põhjuseks on kaitsjate vähesus, kuid enam siiski protsessiosaliste haigus. Kohtuasjad võivad venida ka ekspertiiside tõttu või põhjusel, et kohtualune hoiab teadlikult kohtupidamisest eemale ega anna end näole. Sellisel juhul kuulutatakse kohtualune tagaotsitavaks.
Nohu ei arvestata
Samas märkis Kristel Pedassaar, et haiguse olemasolu võib kohus kontrollida ning näiteks lihtne nohu ilmumata jäämise põhjusena pole arvestatav.
“Kui haigus muutub kohtupidamisel laustakistuseks, võib tekkida arstliku ekspertiisi tegemise vajalikkus,” sõnas Pedassaar. Äärmisel juhul võidakse kohtualune ka sundkorras kohtusaali toimetada.
Helmut Sääsk tõdes, et tegelikult ei saa kohtud venitamistaktika vastu kuigi edukalt sõdida.
“Kui ikka oleks nii, et kui kohtualune ei tule kohtusse kohale, võetakse arvesse tema poolt eeluurimisel antud ütlusi ja kogu lugu,” kirjeldas Sääsk väljapääsu tupikust.
Sarnase kiirmenetlemise praegune skeem näeb uurija sõnul välja selliselt, et kohtualune esitab kohtule avalduse, et “mul on kõht lahti, ei saa kohtusse tulla ja palun arvestada kohtuistungil minu eeluurimise ajal antud ütlusi”.
“Sellist avaldust ju keegi ei kirjuta, nad lihtsalt ei tule kohtusse ja asi lükkub edasi,” nentis Sääsk.
ANDRES SEPP

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised