-1 C
Kuressaare
Esmaspäev, 29. november 2021

ARTEs esilinastus film Vilsandi rahvuspargist

Euroopa vaadatuimal teleajal näidatud kolmveerandtunnine film peegeldab looduse ja inimese vahelisi suhteid Vilsandi rahvuspargis ning Saksa filmistuudiol DREFA kulus dokumentaali väntamiseks kaks aastat.
Esilinastust jälginud Vilsandi rahvuspargi direktor Arvo Kullapere hindas autorite Bernd Niestroj ja Jürgen Rehbergi ökoloogilist lähenemist teemale. Filmimehed viibisid nädalate kaupa telgis, elusa looduse keskel, näitamaks väga naturaalseid võtteid toiduahelate funktsioneerimisest.
“Kus merikajakas või hõbekajakas napsab ja kugistab alla terve pesakonna hahapoegi,” tõi Kullapere näite.
Kuna film on orienteeritud Euroopa televaatajale, siis olid sakslaste huviorbiidis eelkõige need liigid, mis Euroopa urbaniseerunud maastikelt on kadunud. Palju aega kulutati Euroopas väga haruldase linnu kivirullija tabamisele, sakslasi huvitas meil väga levinud harilik hahk, keda aga Prantsusmaal, Hispaanias, Itaalias ei ole.
Autorite erilise tähelepanu all oli merekeskkond, sealhulgas hallhülge sigimine ja lesila. Hülge täpseks portreteerimiseks andis sakslastele konsultatsioone hülgeuurija Mart – Ivar Jüssi.
Eriti tugevaks peab Kullapere hallhülge elu veealust käsitlust. Paariminutilise lõigu jaoks tõi filmigrupp Inglismaalt kohale BBC – s töötava hülgeuurijast allveesukelduja, kes veetis Laevarahu juures vee all terve nädala. Tulemuseks on muu hulgas unikaalsed kaadrid hallhülge veealusest magamisest.
Filmimehed, kes jätsid rahvuspargi kasutada ka hulgaliselt oma musta võttematerjali, lubasid looduskaitsealale saata filmist kümme tasuta koopiat ja Kullapere loodab vastset dokumentaali kohalikele huvilistele näidata veel enne maikuu lõppu. 21. aprillil näitavad filmi Saksa kanalid ARD ja ZDF.
Televisioon ilma piirideta
Saksa – Prantsuse koostööprojektina käivitunud kultuurikanal ARTE, piirideta televisioon, on tänaseks saanud koostööpartneriteks riiklikud kanalid Belgiast,

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised