-5.6 C
Kuressaare
Kolmapäev, 8. detsember 2021

Korrastame mänguväljakuid

Mängides avastab laps maailma, õpib kaaslastega koos tegutsema, arendab osavust, tugevust, leidlikkust ja edendab tervist. Iga vanem ja ka iga omavalitsus küsib aegajalt endalt, kas pakume lastele piisavalt võimalusi seda aega maksimaalselt sisukalt veeta. Vähe on neid, kes võivad täie veendumusega vastata – jah.
Ka Kuressaare linnas on nappus kaasaegsetest mänguväljakutest nii koolieelikutele kui kooliealistele lastele. Kuressaare arengukava 2001 – 2005 koostamisel oli selge, et avatud spordi- ja mänguväljakute olukord linnas vajab kvaliteedihüpet. Asjata pole mänguväljakute korrastamise vajadust prioriteedina esile toodud linnaelu erinevates valdkondades (haridus, sotsiaal – ja tervishoid, linna heakord).
Selle aasta linna eelarves on laste mänguväljakute investeeringuteks kokku 400 000 krooni. Ca 100 000 krooni sellest kulub spordi – ja mänguväljaku rajamiseks Ida – Niidu Lasteaed – Algkooli kõrvale aadressil Õie tänav 2a. Ida – Niidu Lasteaed – Algkooli, hoolekogu ja linnavalitsuse koostöös rajatakse plats, kus saavad sportlikult ja mängides aega veeta elamurajooni lapsed.
Suurem osa selle aasta investeeringust läheb lasteaedade mänguväljakute atraktsioonide uuendamiseks. Lastel on teatavasti suur kujutlusvõime – mänguhoos muudab fantaasia kulunud mänguatraktsioonid moodsateks firmadeks ja uhketeks lossideks, nii kuidas parajasti tarvis. Fantaasiast alati ei aita. Tegelikult on paljud mänguväljakute objektid aastate jooksul kulunud ja väsinud. Ka ei vasta kõik standarditele, mida laste mänguväljakutele ohutuse ja funktsionaalsuse osas praegusel ajal esitatakse.
Lasteaedadega koostöös valmivad projektid mänguväljakute uuendamiseks munitsipaallasteaedades. Ideekavandid on paberil ja linnavalitsuses.Ideed on head ja asjalikud. Aga nagu ikka, on soovid võimalustest suuremad ja siin tuleb leida üheskoos kompromisse. Suveks on uuendused tehtud.
On ka neid lasteaedu, kus mänguväljak on oma rahalistest vahenditest enne korrastatud. 7. lasteaia lapsed Tuulte Roosis võivad juba uutel atraktsioonidel lustida. Omavalitsuse lasteaedade mänguväljakuid renoveeritakse eesmärgiga, et seal saaksid lapsed tegutseda ka lasteaia töövälisel ajal.
Täiesti selge on see, et 400 000 krooniga ei saa Kuressaare linna mänguväljakuid veel ideaalsesse korda. Investeeringute vajadus on mitu korda suurem. Üldnimetuse “Laste elukvaliteedi programm – mänguväljakud” raames on juba kirjutatud rida projektitaotlusi lisafinantside kaasamiseks Kuressaare mänguväljakutesse. Nii sai 75 000 – kroonise välisinvesteeringu Avatud Lastekeskuse mänguväljak Smuuli tänavas. Koostöös Kuressaare Ametikooliga rajatakse sinna suveks atraktsioone, istumiskohad, jalgrattahoidlad ja muud vajalikku. Ka Avatud Noorte Maja juures Komandandi 10a on kavandatud spordi – ja mänguplats, selle valmimine on aga tuleviku muusika.
Kuressaare mänguväljakute rajamisele on lubanud arvestatavat toetust ka Saaremaa Rotary Klubi, kelle varasem puusaliigese-projekt aitas kaasa paljude eakate inimeste elukvaliteedi tõusule Saaremaal. Rotarite toetus on kavandatud ühe suure mängukompleksi ostmiseks ja ülesseadmiseks Kuressaare linnas. Raha kogumine koostöös sõsarklubidega teistest riikidest võtab aga aega vähemalt sügiseni. Kohalik Lyons – klubi plaanib ühe mänguobjekti valmis teha oma kätega sel kevadel. Käivitunud on ka finantside leidmine rula- ja rulluisuplatsi rajamiseks Smuuli tänavasse.
Tore on see, et ühistud peavad tähtsaks oma maja lastele mänguplatside rajamist. Kui ka kõik majaelanikud ei tervita mängukohtade rajamiseks raha kulutamist, on ettevõtlikel lapsevanematel või vanaemadel – vanaisadel alati võimalik kirjutada projekte, et raha taotleda fondidest ja muudest allikatest. Nii sünnib näiteks kahe elamuühistu koostöös mänguväljak Tuulte Roosi lastele.
Öeldakse, et kõik on odav, mis raha eest saab. Kaasaegsed, lapse mitmekülgseid arenguvajadusi arvestavad mängukompleksid maksavad parasjagu palju. Olenevalt materjalidest, kvaliteedist, suurusest, vandaalikindlusest kolmkümmend tuhat kuni pool miljonit krooni. Laste mänguobjektide juures hinnatakse kõrgelt turvalisust ja vastupidavust. Moodsates mänguväljaku atraktsioonides kasutatakse lapsesõbralikke materjale, millele ei saa ka “parima” tahtmise juures ühtki kriipsu ega sälku teha, lõhkumisest rääkimata. Mänguväljaku juurde kuulub turvaline aluspinnas. Viimasel ajal kasutatakse selleks edukalt okaspuidu koorepuru. Selline materjal on vastupidav ilmastikule ja turvaline lastele.
Mänguväljakutel on oluline roll laste tervise edendamisel. Sel talvel valmis Kuressaares üks uurimus koolilaste rühiprobleemidest. Tõdeti, et rühihäireid on koolilastel ehmatavalt palju. Kui laps ja vanem on sihikindlad, saab neist probleemidest õige istumisasendi jälgimise ja ravivõimlemisega jagu. Tegelikult peaks neid probleeme ennetama. Ideaalis võiks algklassi laps vahetundidel rohkem õues olla ja üks turnimist, rippumist, ronimist võimaldav rõõmus mängukompleks võiks olla ka kooli hoovis.
Pool miljonit krooni sel aastal on hea stardikapital mänguväljakute korrastamiseks ja ehitamiseks. Aga vähemalt teist sama palju tuleb juurde taotleda fondidest ja muudest investeerimisallikatest.
URVE TIIDUS,
Kuressaare linnavalitsuse hariduse- ja kultuuriosakonna juhataja

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised