-2 C
Kuressaare
Pühapäev, 28. november 2021

Saare Kalakasvatus pankrotistub

Saare maksuamet on osaühingult võlgnevuste kättesaamisega tegelnud alates 1999. aasta lõpust. Firmale on tehtud ettekirjutusi, maksuvõlga on ka ajatatud, kuid sellel pole tulemusi olnud. Nüüdseks on maksuameti võlanõue kasvanud 200 000 kroonini.
Maksuameti asedirektor Arnold Vismann ütles kohtuistungil, et ei aidanud eelmise aasta aprillis algatatud täitevmenetlus ega ka firma pangakontode arestimine mullu detsembris.
“Makseraskused ei ole ajutist laadi ja varaline kate neile on suhteliselt minimaalne,” ütles Vismann kohtus ning palus välja kuulutada OÜ Saare Kalakasvatus pankrot.
Ettevõtte omanik, Saaremaa keskkonnateenistust juhtiv Raivo Kallas kohtus ei viibinud. Kohtus osaühingut esindanud Hannes Valgma, firma juhatuse ainus liige, ei suutnud kohtus kuidagi selgitada, kuidas selline olukord tekkida sai.
“Kalakasvatuse baasid ei osutunud nii efektiivseks, nagu projekt käivitamisel loodeti,” lausus Valgma Raadio Kadi teatel. Samuti nimetas Valgma turustamisprobleeme ning 1999. aasta põuast suve, mil hävis osa kalasaagist Kesknõmmel.
Napisõnaline Valgma ei soovinud kohtus selgitada, kuidas ta jäi firma juhatuse ainsaks liikmeks. “Küsige Saare Kalurilt,” märkis Valgma, kes seisab üksinda silmitsi osaühingu 4,6 miljoni kroonise võlakoormaga.
Varasid on Saare Kalakasvatusel esialgsetel andmetel vaid 800 000 krooni ringis ning ajutise pankrotihalduri Indrek Nauri hinnangul on firma püsivalt maksejõuetu. Nauri sõnutsi on firma pankrotini viinud juhtimisvead, hooletu töössesuhtumine ning majanduslikult läbimõtlemata tegevus.
“Ei arvestatud tulude ja kulude vahekorda, on tehtud ettevõttega mitteseotud kulutusi, makstud on enam renti, kui lepingus ette nähtud. Mitmed tehingud on näilikud või teeseldud,” selgitas Naur kohtus. Ta tõi näiteks arved ürituste kohta, mida pole toimunud, või teenuste kohta, mida pole osutatud.
OÜ Saare Kalakasvatus sai aastatel 1997 – 1999 kalakasvatuse taastamiseks riigilt 3,6 miljonit krooni regionaalpoliitilist laenu. Laenu tagatiseks pani ettevõtte toonane põhiomanik Saare Kalur Pähkla kalakasvatuse rajatised.
Laenusummasid firmale vahendanud AS – i Regionaalinvesteeringud hinnangul on ettevõtte pankrot kuritahtlik ning sellele kinnituse saamiseks on tehtud avaldus Saare politseile. Seni pole politsei asja uurimiseks kriminaalmenetlust algatanud.
MM

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised