-0 C
Kuressaare
Laupäev, 27. november 2021

Politseile teeb muret noorukite joomalembus

Reedel lõi politsei Kuressaares laiali mitu koolivaheaja algust rohke alkoholiga tähistanud noortepunti. Reidi tulemusena viidi prefektuuri 13 alaealist, neist üheksa olid purjus. Ühest Uue tänava majast leidsid politseinikud samal õhtul lisaks seitse 14 – 17 – aastast poissi – tüdrukut, kes alkoholijoobes lärmasid ja naabreid häirisid. Noorukite tuvastatud joove jäi vahemikku 0,5 – 2,14 promilli.
“Noored ei oska oma olemisi alkoholita enam üldse läbi viia, joovad järjest nooremad ja järjest nooremad peavad alkoholi tarbimist loomulikuks tegevuseks. Ja ühiskonna poolt erilist hukkamõistu sellele pole,” lausus noorsoopolitseinik Aivar Kaesvelt.
Noored olid end purju joonud koolivaheaja algust tähistades. Politseiniku küsimusele, kas ka tunnistusel olevad hinded pidutsemiseks põhjust andsid, vastas enamik, et ega tunnistused eriti kiita ole.
Kaesveltile teeb kõige suuremat muret see, et alaealised saavad alkoholi kätte ilma igasuguste probleemideta ja mis kõige hullem – teismelised ei piirdu pidutsedes juba ammu õllega, vaid üldjuhul on mängus viin ja teised kangemad joogid.
Kurb statistika
Noorukite alkoholilembuse süvenemise näiteks tõi Kaesvelt välja selleaastast politseistatistikat: tänavu kahe ja poole kuu jooksul on politseiprefektuuri isiku või joobe tuvastamiseks, protokollide vormistamiseks või lihtsalt hulkumise eest toimetatud juba 64 alaealist.
Aasta algusest saadik on alaealistele koostatud 41 haldusõiguserikkumise protokolli, millest 23 puhul põhjuseks alkohol – kas siis avalikus kohas alkoholijoobes oleku, purjuspäi huligaanitsemise või alkoholi varastamise eest. Üks protokoll on tänavu alaealisele koostatud narkojoobes oleku eest. Kuigi eriti tihti uimastijoobes noori politseisse ei satu, arvab Kaesvelt, et narkootikumide tarvitamine on Saaremaa noorte seas hoogustumas.
Viiele alaealisele on selle aasta jooksul esitatud süüdistus kriminaalkuritegude toimepanemise eest ja nende saatuse otsustab Saare maakohus.
Pole vaid politsei probleem
Politseivaneminspektor Aivar Kaesvelt ütles, et võitlus alaealiste alkoholi – ja uimastite tarvitamise vastu pole pelgalt politsei probleem, vaid aktiivselt peaksid osalema ja tegutsema kõik täiskasvanud.
“Kahjuks pole isegi enamik asjaomaseid ametkondi probleemi olemust ja tõsidust teadvustanud, juttudest kaugemale ei ole eriti jõutud,” nentis Kaesvelt.
“Nende probleemide tõstatamisel küsitakse politsei käest, et kus on faktid. Mis fakte siin vaja on? Tuleb vaid Kuressaares või teistes keskustes õhtusel ajal nägevate silmade ja kuulavate kõrvadega ringi käia. Kõik see, mida kuulete ja näete, ongi üks suur fakt. Aeg oleks pimesiku mängimine lõpetada.” rääkis Kaesvelt.
Noorsoopolitseinik tõdes, et ühiskonna möödavaatav, kohati leppiv ja kaasatundev suhtumine ning puudulik seadusandlus on alaealistes loonud karistamatuse tunde. Kaesvelt teab, et alaealiste trahvimine ei mõju – nuheldakse ju enamiku võsukeste poolt toimepandud õiguserikkumiste eest nende vanemaid, mitte noori endid.
“Võib – olla aitaks see, kui politseil oleks võimalus pöörata karistus korrarikkujast nooruki peale, näiteks rakendada neid jõukohasele ühiskondlikule tööle. Kuni 12 – 13 – aastastele omab vanemate karistamine mingit tulemit, vanemate noorukite puhul reeglina mitte,” sõnas Kaesvelt.
– 64 alaealist on sel aastal toimetatud politseisse
– 41 haldusõiguserikkumise protokolli on tänavu koostatud alaealistele
– 23 neist olid seotud alkoholiga
– 1 protokoll on koostatud seoses narkootikumi tarbimisega
– 5 alaealisele on esitatud süüdistus kriminaalkuriteo toimepanemise eest
– 44 alaealist oli mullu kriminaalkuriteo eest kohtu all
– 50 % kuritegudest panevad toime alaealised.
Allikas: Saare politsei
ANDRES SEPP

Eelmine artikkelOrissaares kohtuti Henno Käoga
Järgmine artikkelPolitseikroonika
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised