-2.8 C
Kuressaare
Kolmapäev, 1. detsember 2021

Iga talupidaja peab eelkõige ise suutma oma loomi kaitsta nakkushaiguste

Maakonna peaveterinaararst Toivo Jürisson viibis möödunud nädalal Tallinnas maakonna vetarstide nõupidamisel, kus arutati, kuidas vältida selle ohtliku haiguse jõudmist Eestisse.
Piirpunktides on võetud kasutusele desomatid nii inimeste kui ka autode desinfitseerimiseks. Meie maakonnas on desomatid kasutusel lennujaamas ning Roomassaare ja Veere sadamas, kuhu võib tulla külalisi otse välismaalt.
Ka liha – ja piimatööstuses rakendatakse samu meetmeid nii autode sisse – kui ka väljasõidul.
“Aga iga farmiomanik peab suutma kõigepealt ise oma loomi kaitsta,” rõhutas Toivo Jürisson. Ka lautade juurde on vaja desomatid paigaldada ning võõrastel ja kõrvalistel isikutel on keelatud farmi siseneda ja selle territooriumil viibida. Lahkumisel peab laudaukse lukustama ja välismaalt tulnud inimene ei tohi 48 tunni jooksul farmi siseneda. Loomade omanik peab kindlustama vetarstile või seemendustehnikule ühekordseks kasutamiseks jalatsid, kitli või tunked, kindad ja mütsi, mis tuleb hiljem hävitada. Nende korduskasutamine ei ole soovitatav.
Inglismaalt, Prantsusmaalt ja viimasel ajal ka Poolast ei tohi sisse tuua ühtegi eluslooma ega loomseid saadusi. Samuti ei soovitata praegu minna loomapidajail välisreisile, sest kõige suuremaks viiruse levitajaks on ikkagi inimene ise ja näiteks tema riietel või jalatsitel võib see elada kuni 30 päeva, looma karvadel neli nädalat jne.
Põhiliseks nakkusallikaks on haige loom ja haiguse peiteperiood võib olla 2 – 7 päeva, vahel ka vähem. Suu – ja sõrataudi haigestunud veisel tõuseb temperatuur, ta muutub loiuks ega taha süüa, seisab liikumatult, pea norus, suu suletud, keelele ja ülalõuale tekivad villid, suust hakkab erituma ila, vahel võivad villid tekkida ka udarale ja jäsemete piirkonda. Haigus kulgeb kiiresti ja ägedalt ning kõik haigestunud loomad tapetakse ja põletatakse, ka näiliselt terved.
Kui loomapidaja näeb oma loomal mingeid muutusi, on ta kohustatud kohe sellest teatama vetarstile.
Desoainena kasutatakse Virkon S, mida lahjendatakse 1:100 ja seda müüakse OÜ Trofet veterinaarapteegis Kihelkonna maantee 8. Kui desovedelikul roosa värvus hakkab kaduma, siis desinfektsioon enam ei toimi ja valada juurde uut desoainet.
On moodustatud maakonna tauditõrjekomisjon, kuhu kuuluvad politsei, päästeteenistuse, veterinaar – toidulaboratooriumi ja veterinaarkeskuse spetsialistid. Komisjoni tööd juhib peaveterinaararst Toivo Jürisson ja suunab maavanem.
Eriolukorras kaasatakse komisjoni töösse veel täiendavalt tollitöötajaid, keskkonnakaitse ja piiriteenistuse töötajad, samuti jahimehed, tervisekaitsetalituse, ilmajaama ning teedevalitsuse töötajad.
Eestis loomi suu – ja sõrataudi vastu ei vaktsineerita, sest siis võivad nad jääda viirusekandjaks ning riigist ei tohi kolm aastat loomseid saadusi välja viia vastavalt euronõuetele.
“Kui rakendame tauditõrjeks rangeid meetmeid juba praegu, siis võib olla kindel, et suudame oma loomad sellest ohust päästa,” toonitas Toivo Jürisson lõpuks.
TÕNU ANGER

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised