-2.8 C
Kuressaare
Kolmapäev, 8. detsember 2021

Loodusharuldus takistab uue motostaadioni ehitust Upale

Maailmas populaarse Supermotard motovõistluse läbiviimiseks Upale uut motostaadioni ehitada püüdev spordiklubi “Mora” võib olla sunnitud oma plaanidest loobuma, kuna kavandatava staadioni territooriumil kasvava sarapiku lisauuringute tulemusel võib ala jääda looduskaitse alla.
Keskkonnakaitse inspektor Mari Koppel ütles Meie Maale, et keskkonnakaitse vastuseisu uue staadioni ehitamiseks ei saa võtta üheselt. “Lisauuringute algatamine on normaalne ja loomulik protsess, kuna siin põrkuvad erinevad huvid ja erinevad väärtused,” selgitas ta, lisades, et ala vajab täiendavaid inventuure ja mõjude uuringuid.
Rein Õue spordiklubist “Mora” suhtub uuringutesse optimistlikult ja loodab, et saab staadioni siiski ehitada.
“Kui aga keskkonnaministeerium on öelnud, et ei tohi sarapuid maha võtta, siis on kogu lugu,” märkis Õue, kes juhul, kui praegu välja valitud kohta ehitada ei saa, viib ta augustiks planeeritud spordivõistluse läbi kusagil mujal.
“Niikuinii teeme selle ära,” sõnas ta, soovimata kavandatavat kohta veel avalikustada.
Mari Koppeli sõnul on loopealsel asuv Upa kadaka – ja sarapikuala juba 1972. aastast olnud oluliste muudatusteta säilitatav ala, mis tähendab, et ta peab jääma võimalikult looduslikuks.
“Kuna praegu käib loodusväärtuste inventuur ja selgitatakse välja haruldased alad, siis palusime, et seal tehtaks täiendav inventuur,” märkis Koppel, kelle sõnul selgitatakse käimasolevate uuringutega välja väärtuslikud elupaigad kogu Euroopas ja see ala kuulub kindlasti kontinendi väärtuste sisse.
Koppeli hinnangul tõstab Upa sarapiku ja kadastiku tähtsust asjaolu, et Euroopas ning mujal maailmas selliseid kooslusi enam ei ole, sest need on kõik kas hävitatud või neid lihtsalt ei ole.
Koppel ei välista võimalust, et staadioni ehitamiseks luba siiski antakse.
“Ilmselt lükkub selle ehitamine lihtsalt edasi,” sõnas ta, lisades, et kindlasti on raja jaoks võimalik leida alternatiivseid variante kõrvalolevatelt aladelt. Samas peab ta staadioni valmimist sel aastal utoopiliseks.
Ka motorajaga piirneva Jurna talu maade omanik Mati Tarvis ei pea praegu mõeldavaks raja laiendamiseks kooskõlastust anda. Tarvise sõnul kahjustab motomeeste plaan rada laiendada tema huve tugevasti, sest Jurna talule kuuluva 12 ha maatüki väärtus kahaneb motoraja tõttu tunduvalt. Tarvis peab olukorra lahenduseks, kui Rein Õue tema maa normaalse hinnaga ära ostab ja seejärel korraliku raja teeb.
Kaarma valla ehitusspetsialisti Peeter Arikase sõnul toetab vallavalitsus Rein Õue plaani igati. Ka koostamisel olevasse valla üldplaneeringusse on motoraja maa – ala koos ametikooli kavandatud spordikompleksidega sisse planeeritud kui suurem spordirajatiste maa – ala.
ALVER KIVIAIN LEMBER

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised