-3 C
Kuressaare
Pühapäev, 28. november 2021

Jääolud soosivad hülgeid

“Seda on vähe ja see on tegelikult hea märk – järelikult on jääd nii palju, et nad saavad poegida ka merel,” märkis hülgeuurija Mart Jüssi. Tema sõnul pole hülgeuurijail täpset teavet, et hallhülged jääl poegivad, kuid tõenäoliselt see siiski nii on.
Mullu sündis Saaremaa lääneranniku lähedal kahel laiul üle 200 hülgepoja. Alla hektari suurustel laidudel võib sellist olukorda vaid ülerahvastatuseks nimetada.
“Hülgeema peab oma poja toitmise kõrvalt tegelema talle eluruumi kättevõitlemisega. Võitluse käigus hammustatakse sageli teiste hüljeste poegi ning need võivad saada mõne haiguse. Samuti ei saa ema nii tihedalt asustatud kohas oma pojale piisavalt tähelepanu pöörata, mistõttu kannatab poja toitmine,” rääkis Jüssi.
Maa on sündimiskohana hülgepojale palju ohtlikum kui jää – maal mulla, taimede ja kivide keskel võib hülgepoeg palju lihtsamalt mõnda tõppe nakatuda. Hülgel on sündides organismis vaid umbes 5% antikehadest. 90% saab ta emapiimaga ning 5% ülejäänud elu jooksul.
“Vastsündinud hüljes võib väga kergesti nakatuda mõnda lihtsasse tõppe, inimese mõistes nagu nohu ja köha,” lausus Jüssi.
“Maha see teda võib – olla ei murra, kuid muudab nii nõrgaks, et elulooma temast enam ei saa.”
Eelmisel neljapäeval loendasid hülgeuurijad ühel laiul ainult neli nö. luuserit – hülgepoega, kel pole lootust üle aastavanuseks elada.
“Ligi 50 sünnist on see 10%, mis pole halb. Arvestades, et paljud sünnivad jääl ja seal on suremus tõenäoliselt väiksem,” ütles Jüssi.
Mullu registreerisid hülgeuurijad Väinameres rekordarvu hüljeste sünde – 792 ja ka rekordarvu surmasid – 218. Läänemere 8000 hallhülgest elab Eesti vetes, peamiselt Väinameres, kolmandik.
Hüljeste peamine sünniaeg jäi tänavu veebruari lõpu ja märtsi alguse päevadele.
“Kümneaastane vaatluskogemus näitab, et need päevad on hüljestel paaripäevase täpsusega paigas,” tõdes Jüssi.
Hülgeema toidab poega kaks nädalat, kaotades sel ajal üle poole oma kehakaalust. Algul ligi 110 kilo kaaluv emahüljes lahkub poja juurest umbes 50kilosena.
“Ema lahkub siis, kui ribid juba paistavad,” ütles Mart Jüssi.
“Sest hetkest peale peab poeg ise hakkama saama. Emapiimast peab tal ellujäämiseks piisav rasvakiht naha alla kogutud olema.”
www.greengate.ee
Vaata ka ELFi hülgeprojekti: www.elfond.ee/tegemised/proj8.html

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised