-2 C
Kuressaare
Esmaspäev, 29. november 2021

Muhumaalt pärit USA insener osales levinuima radari loomisel

Eesti valitsuse möödunudnädalane otsus sõlmida leping Ameerika hiigelkorporatsiooni Lockheed – Martiniga ligi 200 miljonit krooni maksva õhukaitse kaugvaatlusradari ostmiseks läheb USAs New Yorgi osariigi Syracuse linnas pensionipõlve nautivale Golubjatnikovile (70) otseselt korda.
Aktsendita eesti keelt kõnelev mees loetleb Postimehele allikaid, mis kinnitavad tema osalust radari loomisel. Kogu kolmedimensioonilise radari loomise au ei kavatse Muhu saarelt 1944. aastal Rootsi põgenenud, ent poolelt teelt Saksamaale viidud Golubjatnikov siiski enda arvele kirjutada.
“Olin vaid üks liige viie – kuuepealises meeskonnas, kes lõid külma sõja tippaastal 1972 esimese produktsiooniradari maailmas,” räägib Golubjatnikov, kes sel ajal töötas konsultandina õhukaitse – ja kosmosesüsteeme tootvas USA firmas General Electric.
Ehkki toona loodud A/N TPS – 59 ja tuleval aastal Eesti taevast valvama hakkava TPS – 117 3D radari tüübinimed erinevad, pole nende arhitektuur aastakümnete jooksul muutunud.
Ning just radari üldine arhitektuur ehk see, kuidas on riistvara osad omavahel ühendatud ning kuidas see juhib radari süsteemi, oli insener Golubjatnikovi looming.
AN TPS – 59 perekonnast arenenud radarid on tänapäeva maailmas kõige laialdasemalt tarvitatud kolmedimensioonilised kaugvaatlusradarid.
Kuni 400 kilomeetri kauguselt nii lennumasina kõrgust, kaugust kui ka suunda määravat radarit on seni müüdud kolmekümnesse riiki, kokku üle saja radari.
Golubjatnikovi kõrgharidustee sai alguse 1950. aastal, kui ta asus Illinoisi ülikoolis elektroonikat õppima. Aasta varem oli Muhu arsti poeg koos perega siirdunud Saksamaalt pagulaslaagrist USA – sse õnne otsima.
“Mullu oligi mul omamoodi juubel – täitus poolsada aastat ajast, mil hakkasin arvutitega tegelema,” ütleb Golubjatnikov.
Mõned aastad hiljem, ülikoolis magistritööd tehes, sattus ta juhuslikult praktikale USA sõjaväe raketitööstusesse. Pärast seda oli Golubjatnikov aastakümneid seotud Ameerika sõjatööstusega.
RASMUS KAGGEPostimees

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised