-3.4 C
Kuressaare
Neljapäev, 9. detsember 2021

Politseinikud pälvisid tunnustust

Teenekatele politseinikele eile keskpäeval korraldatud vastuvõtu sissejuhatuseks luges prefekt Kalle Laanet ette politseipeadirektori Harry Tuule pöördumise kõikide Eesti politseinike poole.
“Tulevikku vaadates tahaks kõigile südamele panna neli märksõna: ausus, väärikus, isiklik eeskuju ja rahva teenimine,” oli Tuule sõnum.
Oma kõnes meenutas prefekt Laanet alustuseks Eesti politsei loomist 1918. aastal ja taasloomist kümme aastat tagasi, 1. märtsil 1991.
“Need 10 aastat on Eesti politseile ja samuti Eesti riigile olnud rasked. Eesti kui iseseisev riik alustas sotsialistlikust formatsioonist üleminekut kapitalistlikule, muutus riigi juhtimine – totalitaarriigist sai demokraatlik,” kõneles Laanet.
Prefekt meenutas, et õiguskaitseorganite töötajatel olid algusaastad eriti rasked.
“Kuna kadus riiklik omand, siis arvasid väga paljud inimesed, et endine riigi vara kuulubki neile. Kuritegevus kasvas plahvatuslikult. Sellega võitlemiseks ei olnud aga kogu korrakaitsesüsteem riigis valmis, kaasa arvatud politsei,” sõnas prefekt.
Ta meenutas esimesi Saaremaale tööle tulnud politseikooli lõpetanuid: neil oli oma vorm, nahksed poolsaapad ja poolsõjaväelaslik munder, tahtmine tegutseda.
“Pärast paari esimest kuud politseiteenistust jahtus aga suuresti nende esialgne entusiasm, kuna nende ettekujutus politseitööst seisnes igapäevases actionis, mitte rutiinsete paberite vormistamises,” kõneles Laanet.
Prefekt märkis, et kõige keerulisem oli politseinike mõttemaailma muutmine ja selgitamine, et politsei on kaaskodanikele turvalisust pakkuv organisatsioon, mitte karistusasutus või riigi maksukoguja.
“Saare politseist on saanud kaaskodanikele turvalisust pakkuv asutus oma tegevuse filosoofia poolest ja õiguserikkujatele, kurjategijatele arvestatav vastane,” tõdes Kalle Laanet.
Piduliku osa lõpetuseks andis prefekt üle mälestusmedalid, omapoolse kingitusega oli politseid tulnud õnnitlema Saaremaa piirivalvepiirkonna ülem Mati Heinmets.
Eesti politsei taasloomine
* Juunis 1990 võttis valitsus vastu otsuse avada Paikusel politseikool.
* Augustis 1990 väljus Eesti Vabariigi Siseministeerium NSV Liidu siseasjade organite alluvusest ja omandas iseseisvuse.
* Septembris 1990 võttis EV Ülemnõukogu vastu politseiseaduse, algas miilitsastruktuuri praktiline likvideerimine ja politseisüsteemi loomine.
* Novembris 1990 loodi Eesti Vabariigi Riiklik Politseiamet, politseiprefektuurid 23. novembril. Senised siseasjade osakonnad otsustas valitsus likvideerida 28. veebruariks 1991.
* Taasloodud Eesti politsei alustas tegevust 1. märtsil 1991.
Mälestusristi pälvinud Saaremaa politseinikud
Ants Ley, korrakaitseosakonna komissar
Helmut Sääsk, uurimistalituse politseijuhtivinspektor
Siiri Uulits, uurimistalituse politseiinspektor
Jüri Krotmann, kriminaalpreventsiooni – ja noorsootalituse juhtivkonstaabel
Harry Aavik, kriminaalpreventsiooni – ja noorsootalituse konstaabel
Liivi Vares, kriminaalpreventsiooni – ja noorsootalituse politseijuhtivinspektor
Toomas Vinn, patrulli – ja liiklusjärelevalvetalituse politseinooreminspektor
Harri Laanemaa, patrulli – ja liiklusjärelevalvetalituse politseinooreminspektor
Joel Riisik, korrapidamistalituse ja arestimaja politseivaneminspektor
Lembit Rätsep, korrapidamistalituse ja arestimaja politseiinspektor
Tambet Oll, korrapidamistalituse ja arestimaja politseiinspektor
Riina Paju, personalitalituse politseijuhtivinspektor
Marko Mägi, jälitustalituse politseijuhtivinspektor
Arvet Kallas, jälitustalituse politseiinspektor
MM

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised