-1.5 C
Kuressaare
Neljapäev, 2. detsember 2021

Kapo satub Riigikogu erikomisjoni uurimise alla

Erakonna Mõõdukad ridadesse kuuluv Riigikogu liige Vambo Kaal väitis, et möödunud nädalal kriminaalasja uurimise raames Saaremaa Laevakompanii kontori, parvlaevad ja firma juhtide kodud läbi otsinud ja hulga dokumente kaasa viinud kaitsepolitsei ületas oma võimupiire.
Kaalu väitel puudub kriminaalmenetluse koodeksis kaitsepolitseiameti alluvusse antud kuritegude loetelus paragrahv 148.5 lg 1, mille alusel kapo Saaremaa Laevakompanii tegevuse uurimiseks kriminaalasja algatas.
“Kui vastab tõele nende ametlik pressiteade, siis nad tegelevad uurimisega, mis ei kuulu üldse nende kompetentsi. Sellist asja peaks uurima majanduspolitsei,” sõnas Kaal eile.
Kaitsepolitsei komissar Hannes Kont ütles, et kapo uurib mitmeid kuritegusid, mis formaal-juriidiliselt ei kuulu ameti pädevusse, kuid mida riigiprokuratuur on vajalikuks pidanud kapo menetlusse anda.
“Eriline on moment, et enamik asju, mis on skandaalsed, on sellised, mis antakse meile objektiivsema uurimise huvides väljastpoolt,” lausus Kont.
“Kui mõni parlamendisaadik või huvigrupi esindaja tahab kontrollida, kas kaitsepolitseiameti poolt läbi viidav menetlus on seaduslik, on alati võimalus seda prokuratuuri kaudu kontrollida.”
1999. aastal kaitsepolitsei tegevuse ja jälitustegevuse kontrollimiseks moodustatud Riigikogu erikomisjoni juht Enn Tarto ütles eile, et avaldust kapo tegevuse uurimiseks ei ole seni komisjonile laekunud, seetõttu ei ole komisjon veel siseminister Tarmo Loodusele järelepärimist teinud.
Siiski on komisjoni liikmed juhtumit arutanud ja Tarto sõnul saab komisjon järelepärimise esitada ning uurimist läbi viia ka ilma avalduseta. Seda ilmselt tuleval nädalal ka tehakse.
Tarto ütles, et komisjoni liikmetele on selge, et järelevalvet Saaremaa Laevakompanii tegevuse suhtes tuleb teha.
“Küsimus oli lihtsalt selles, et miks siis Saare oma politsei ei teostanud seda, vaid kaitsepolitsei. Võib – olla tõesti otsustati niimoodi, kuna äkki muidu omade vahel on mingi kokkumäng või midagi niisugust,” sõnas Tarto.
Ta lisas, et selle informatsiooni põhjal, mis on erikomisjoni käsutuses, ei ole kapo rikkumist korda saatnud.
“Meil on küll täpselt määratletud, milliste aladega keegi tegeleb, kuid nagunii prokuratuuri ettepanekul või palvel võib traditsioonilist järelevalve – asja muuta,” sõnastas Tarto.
ANDRES SEPP

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised