-0 C
Kuressaare
Laupäev, 27. november 2021

Abruka saar mitmendat nädalat jäävangis

Teisipäeval viis Heili kipper Tõnis Siplane saarerahvale Roomassaare sadama puksiiriga Sakla toitu, posti, ravimeid ja pensioniraha. Kuna laev sadamasse ei pääsenud, läksid mehed mööda jääd kilomeeter maad laevale vastu ja vedasid moona kelkudega kaldale.
“Sinna nad jäid siis oma pakke harutama ja jagama,” ütles Roomassaarde õnnelikult tagasi jõudnud Siplane, kellele oli telefonitsi antud pikk nimekiri kõigest vajaminevast.
“Mõnel mehel oli isegi sool kodus otsa lõppenud.”
Viimane regulaarreis Heiliga toimus 30. jaanuaril, ent paljud saareelanikud ei kasutanud siis võimalust käia Saaremaal toiduvarusid täiendamas.
“Me ei osanud aimatagi, et see jääb viimaseks reisiks,” ütles saarel ka talviti elav pedagoogikaülikooli emeriitprofessor Mare Lott.
Tol päeval polnud jääd veel isegi kalda ääres, kuid järgmine päev läks järsku külmaks. Nädal aega hiljem tuli sula.
“Kõige hullem ongi sula ja külma vaheldumine, see ei lase tugeval jääl tekkida.”
“Kui nüüd tuleks tugev läänetuul, siis see viiks jää minema,” ütles Tõnis Siplane. Teine ootus on, et kui mõni öö järjest kümme kraadi külma tuleks, siis kaanetaks see mere korralikult kinni.
Kui aga ilm ei muutu, üritab Siplane järgmine nädal jälle puksiiriga toitu ja posti saarele viia.
“Ei ma’p lase neid nälga surra,” ütles Siplane, keda Abruka rahvas oma suureks sõbraks peab.
Tavaliselt ostab saarerahvas sügisel vähemalt kuivained valmis. Kuna aga eelmisel talvel oli meri kogu aeg lahti, üle – eelmisel tuli aga kohe korralik jäätee, mida mööda saadi ka autodega kahe saare vahet sõita, siis on rahvas muretumaks muutunud, rääkis Mare Lott.
Pealegi pole pensionäridel, kes saarel valdavalt elavad, nii palju raha, et kogu talvemoon korraga ära osta.
MERIKE PITK,
Maaleht

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised