-1.5 C
Kuressaare
Kolmapäev, 1. detsember 2021

Saarlasel Vello Kiilil lasub kahtlus miljonipettustes

Teisipäeval algatas Saare politseiprefektuur selle aasta jooksul juba teise kriminaalmenetluse ajakirjanduses suurpetiseks nimetatud ärimehe Vello Kiili (46) korraldatud väidetavate pettuste uurimiseks.
Kriminaalasja toimiku avas uurija Helmut Sääsk Soome Vabariigi kodaniku Matti Westerholmi avalduse põhjal. Kiil olevat soomlase väitel müünud talle eelmise aasta suvel ligi 400 000 krooni eest kaks Saaremaal asuvat maatükki, mille müümiseks Kiilil tegelikult õigust ei olnud.
Westerholm ütles ajalehele Äripäev, et oli varem Kiilit ühe krundi juba ostnud, mistõttu ei osanud ta meest kahtlustada.
Soomes detektiiviametit pidav Westerholm lisas, et Kiililt raha tagasi saada pole võimalik.
“Kiilil polegi midagi, olen rääkinud tema naise ja isaga, aga nemad ei oska midagi ette võtta,” ütles Westerholm.
Uurija Helmut Sääsk tegeleb teisegi Vello Kiili patuteo uurimisega – nimelt ostis Kiil 1997. aastal enampakkumisel Lümanda vallas asuva Pilguse mõisa, kuid ostu ja hilisemat mõisa ennistamist kokku 1,6 miljoni krooniga rahastanud Soome firma Six OY jäi rahast ilma, sest Kiil müüs ajaloolise mõisahoone lihtsalt maha.
Lisaks soomlaste väidetavale petmisele võlgneb Vello Kiili firma Kiiler MG ligi 725 000 krooni riigile.
Saare maksuameti direktori Olev Martinsoni väitel tõstatusid probleemid kinnisvara haldamisega tegelnud OÜ – ga Kiiler MG mullu sügisel ja ettekirjutuse maksude tasumiseks tegi maksuamet firmale 22. detsembril.
Maksuamet taotles möödunud aasta lõpul Kiili vastusele võtmist kui maksupetturit, kuid politsei algatas jaanuari algul kriminaalmenetluse kelmuse paragrahvi alusel.
Kiili kui OÜ Kiiler MG juhatuse liikme patt seisneb Olev Martinsoni sõnul selles, et Kiiler MG tegi rahalisi väljamakseid Vello Kiilile, kuid väljamaksetelt jäeti maksmata tulumaks.
Lisaks esinesid maksuseaduste rikkumised käibemaksu ja ettevõtte tulumaksu osas.
Äripäev kirjutas eile, et Vello Kiil on petnud ka suurärimees Guido Sammelselga. Nimelt palkas Sammelselg Kiili kolm aastat tagasi juhtima kinnisvarafirmat Kramer Kinnisvara ja juba mõni kuu hiljem olevat Kiil tühjaks teinud firma kassa. Äripäeva kinnitamata andmeil riisus Kiil Sammelselja tagant mitusada tuhat krooni.
“Väga imelik, erakordselt imelik mees, ma ei tea, kuhu ta raha paneb, mind ennast vaevavad samad küsimused,” ütles Sammelselg Äripäevale.
Majandusleht kirjutas ka viimasest Kiiliga seoses avalikuks tulnud petujuhtumist. Mõne kuu eest olevat Kiili vaevanud rahamure ja ta otsis võimalust laenata miljon krooni. Anonüümsele allikale viidates kirjutas ajaleht, et Kiili aitas hädast välja ühe vaimuliku tütar, kes soovitas Kiili kui usladusväärset ärimeest kellelegi rahamehele. Kõrgeid intresse lubades saigi Kiil miljoni, kuid tagasimakse tähtajaks oli mees kadunud ja keegi ei tea, kus ta asub.
Vello Kiil oli üks Reformierakonna asutajaliikmeid ning Saaremaa maakonnaorganisatsiooni algaastatel selle üks juhtfiguure. Kiil peatas oma liikmelisuse pärast seda, kui ajakirjanduses toodi välja tema kahtlased kinnisvaratehingud.
Samuti süüdistas ajakirjandus Kiili selles, et too olevat end Saaremaa süvasadama projekti teostajatele esitlenud kui keskkonnaminister Heikki Kranichi esindajat, kes tagab projekti edu, kui tema ja Kranich sadamas osaluse saavad.
ANDRES SEPP

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised