-8 C
Kuressaare
Laupäev, 4. detsember 2021

Lihamuuseumi tegemine Saaremaale jäi katki

Pärast Saaremaa lihatööstuse vana tapamaja sulgemist läks hoonekompleks põllumajandusmuuseumi valdusse, kes kavandas ajaloolises majas rajada lihamuuseumi.
“Ekspositsiooni pole seal avatud, on asju lihtsalt kogutud, restaureeritud ja konserveeritud,” rääkis Eesti Põllumajandusmuuseumi direktor Kalju Roosvee.
“Ootasime, kui saame raha, siis maja filiaalina käima panna,” lisas ta.
Möödunud aastal pani muuseum 60 000 krooni eest osale majale uue katuse peale. Lisaks otsustati olemasolev kinnistu kaheks jagada ning endine kaalukoda ja peahoone maha müüa.
Paar kuud hiljem, läinud aasta lõpus tuli aga ministeeriumi otsus, et hoone renoveerimiseks vajalikku mitut miljonit krooni pole kusagilt võtta, mistõttu otsustati filiaali väljaarendamisest loobuda.
Kalju Roosvee sõnul on lihamuuseumi rajamist paaril aastal mitmekümne tuhande krooniga toetanud ka Lihaliit, lisaks üksikud lihatööstused. Aga summa on olnud alla saja tuhande aastas, mis läks eksponaatide kogumisele ja asja elushoidmisele. Hädavajalikuks rekonstrueerimiseks ei ole raha leitud, tõdes Roosvee.
Enamik eksponaate, mis on kõlblikud, viib põllumajandusmuuseum oma peamajja Ülenurmel.
“Esialgu paneme eksponaadid hoidlatesse ja kui avaneb võimalus ekspositsioon siin avada, siis me seda teeme,” rääkis Roosvee, kelle sõnul tulevad muuseumi spetsialistid sel kolmapäeval Saaremaale selgitama, mida tasub alles hoida.
“Mida aga me enam ei vaja, nendele taotleme kultuuriministeeriumilt luba mahakandmiseks,” nentis Roosvee.
Muuseumi direktor märkis, et Saaremaa vana lihatööstuse paekivist ehitatud hoone ise on ajalooline väärtus, kuna 1880. aastatel püstitatuna on see üks esimesi tapamajasid Eestis.
“Muusem oleks tulnud kompleksselt välja ehitada ja just selles kohas, siis oleks ta mõjuv. Kui me aga siin hakkame midagi üles panema, siis pole see enam see,” tõdes Roosvee.
MEHIS TULK

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised